Samorząd szkolny

Szkolna Droga Krzyżowa 2011

trasa: Zaczernie - Jasło - Osiek Jasielski - Mrukowa - Kolanin (705m) - Desznica - Zaczernie

Wielki Post to czas refleksji, który ma nas przygotować do Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, do Świąt Wielkanocnych. Według tradycji pochodzącej z Jerozolimy, a rozpowszechnionej przez franciszkanów w średniowieczu, w okresie Wielkiego Posty odprawia się Drogę Krzyżową.

Również i w naszej szkole już od kilku lat organizowana jest Szkolna Droga Krzyżowa. W tym roku odbyła się 26 marca, a poprowadził ją ks. Jerzy Maciąg. Pielgrzymkowa droga krzyżowa rozpoczęła się wcześnie rano pod szkołą, skąd autokarem wyruszyliśmy w drogę. Zatrzymaliśmy się w miejscowości Osiek Jasielski, gdzie mieliśmy okazję zwiedzić wyjątkowy zabytek - jeden z najstarszych w Polsce drewnianych, gotyckich kościołów - pochodzący z XVw. kościół pw. Przemienienia Pańskiego. Obiekt ten należy do rzadkich w drewnianej architekturze sakralnej przykładów rozwiązania bazylikowego. Dodatkowo wyjątkowości temu miejscu dodaje niezwykła rzecz: w szczelinach ścian pod wieżą powciskano ludzkie zęby.

Rozważania stacji Męki Pańskiej rozpoczęliśmy w miejscowości Mrukowa, skąd prowadzi znakowana pięknymi kapliczkami droga krzyżowa wijąca się w dolinie potoku Szczawa. Rozważania zakończyliśmy przy kapliczce Matki Bożej zwanej Mrukowską.

Dalszą część drogi kontynuowaliśmy w kierunku szczytu Kolanin (705m), a następnie miejscowości Desznica, gdzie mogliśmy zwiedzić murowaną cerkiew (dziś kościół) pw. św. Dymitra. Przy kościele znajduje się cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Tam czekał już na nas już autokar, którym udaliśmy się do naszych domów.