Aktualności

 Patron szkloły

  Dyrekcja

Nauczyciele

 Dokumenty szkoły

 

 Kontakt

 Galeria

 Uczniowie

 Plany lekcji

 Kalendarz szkolny

 SKKT PTTK Nr3

 Chemia

 Zajęcia pozalekcyjne

 Sport

 Samorząd szkolny

 Szkolne Koło Caritas

 Dzieje Zaczernia

 Historia Szkoły

 Klub Europejski

 Język polski

 Język angielski

Google

Nakarm głodne dziecko - wejdŸ na stronę www.Pajacyk.pl

Dziecko w sieci

 

 

Szkolna Droga Krzyżowa 2011

trasa: Zaczernie - Jasło - Osiek Jasielski - Mrukowa - Kolanin (705m) - Desznica - Zaczernie

 

Wielki Post to czas refleksji, który ma nas przygotować do Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, do Świąt Wielkanocnych. Według tradycji pochodzącej z Jerozolimy, a rozpowszechnionej przez franciszkanów w średniowieczu, w okresie Wielkiego Posty odprawia się Drogę Krzyżową.

Również i w naszej szkole już od kilku lat organizowana jest Szkolna Droga Krzyżowa. W tym roku odbyła się 26 marca, a poprowadził ją ks. Jerzy Maciąg. Pielgrzymkowa droga krzyżowa rozpoczęła się wcześnie rano pod szkołą, skąd autokarem wyruszyliśmy w drogę. Zatrzymaliśmy się w miejscowości Osiek Jasielski, gdzie mieliśmy okazję zwiedzić wyjątkowy zabytek - jeden z najstarszych w Polsce drewnianych, gotyckich kościołów - pochodzący z XVw. kościół pw. Przemienienia Pańskiego. Obiekt ten należy do rzadkich w drewnianej architekturze sakralnej przykładów rozwiązania bazylikowego. Dodatkowo wyjątkowości temu miejscu dodaje niezwykła rzecz: w szczelinach ścian pod wieżą powciskano ludzkie zęby.

Rozważania stacji Męki Pańskiej rozpoczęliśmy w miejscowości Mrukowa, skąd prowadzi znakowana pięknymi kapliczkami droga krzyżowa wijąca się w dolinie potoku Szczawa. Rozważania zakończyliśmy przy kapliczce Matki Bożej zwanej Mrukowską.

Dalszą część drogi kontynuowaliśmy w kierunku szczytu Kolanin (705m), a następnie miejscowości Desznica, gdzie mogliśmy zwiedzić murowaną cerkiew (dziś kościół) pw. św. Dymitra. Przy kościele znajduje się cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Tam czekał już na nas już autokar, którym udaliśmy się do naszych domów.

 

Wpis do książeczki GOT

 

 
Copyright 2006-2011 Zespół Szkół w Zaczerniu