Samorząd szkolny

"Dolny Śląsk z Wrocławiem"

06 - 08.09.2012

W nocy z 5 na 6 września 2012 roku uczniowie naszej szkoły rozpoczęli wycieczkę do Wrocławia. Nasza przygoda z Ziemią Dolnośląską zaczęła się 6 września o godzinie 8.00 po przywitaniu z panią przewodnik Elżbietą Zielińską. Wyprawa po Wrocławiu odbyła się szlakiem wrocławskich krasnali. Pierwszym był Panoramik, który witał gości przy wejściu do budynku "Panoramy Racławickiej". Wędrówka przez miasto ukazała uczestnikom wycieczki Starówkę Wrocławską z ratuszem i pręgierzem, Plac Solny i stare kościoły. Uczniowie przeszli jedną z najpiękniejszych uliczek Wrocławia - Stare Jatki. Nazwa pochodzi od jatek (rzeźni), które powstały w tym miejscu w XIII wieku. Na Jatkach znajduje się Pomnik Ku Czci Zwierząt Rzeźnych. Następnie odwiedzili Uniwersytet Wrocławski, podziwiając piękną Aulę Leopoldinską. Z Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego oglądali panoramę Wrocławia, podziwiając osiągnięcia architektury dawnej i współczesnej. Wielką lekcją tolerancji i szacunku do innych kultur była wizyta w Synagodze pod Białym Bocianem, gdzie przewodnik ukazał uczniom tajniki religii żydowskiej. Po obiedzie uczniowie odbyli spacer po wrocławskim ZOO, zobaczyli Wrocławską Fontannę i Ogród Japoński z ciekawymi obiektami przyrody azjatyckiej. Po drodze podziwiali także Halę Stulecia - jedno z największych dzieł architektury XX wieku w Polsce i Europie - wpisaną w 2006 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Drugi dzień wycieczki rozpoczął się również wczesnym rankiem. Czekała nas wyprawa w głąb Dolnego Śląska. Pierwszym obiektem, który podziwiali nasi uczniowie był Kościół Pokoju w Świdnicy należący do Parafia Ewangelicko - Augsburskiej. Zabytek wpisany został w 2001 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Obiekt został wzniesiony na mocy porozumień traktatu westfalskiego, zawartego w 1648. Wybudowany na planie krzyża greckiego w systemie szachulcowym. Na parterze i czterech piętrach empor mogło się zmieścić 7.500 osób (w tym 3.000 miejsc siedzących). Kościół był budowany z myślą o pomieszczeniu jak największej liczby osób, co było ważne zwłaszcza w czasach ograniczania wolności wyznania dla protestantów, ponieważ była to jedna z dwóch świątyń protestanckich na obszarze księstwa świdnicko-jaworskiego. Dlatego też świątynia posiada ogromną powierzchnię wewnętrzną (1090 m2) i kubaturę. Następnie udaliśmy się w kierunku Wałbrzycha - do zamku Książ. Trzeci co do wielkości w Polsce po Wawelu i zamku w Malborku. Zamek powstał w latach 1288 - 1292 z inicjatywy Bolka I Surowego. Po 1392 r. wraz z księstwem świdnicko-jaworskim stal się lennem czeskiego króla. W 1509 r. Książ przejęli Hochbergowie, którzy  władali nim do początku II wojny światowej. W czasie wojny budynek został poddany radykalnej przebudowie w ramach projektu Riese i  zdewastowany. Po zakończeniu wojny, do 1956 r. użytkownikiem zamku było wojsko radzieckie. Zamek poddawano wielokrotnej renowacji. Dziś jest jedną z największych atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku. Kolejna atrakcją na naszej trasie było Podziemne Miasto Głuszyca - Kompleks Osówka. Jest to ostatnia, główna, największa, najbardziej rozbudowana kwatera Hitlera, budowana na Dolnym Śląsku. Prace budowlane podziemnego kompleksu Osówka rozpoczęto tutaj w połowie 1943r. Doprowadziły one do powstania ogromnego systemu betonowych korytarzy, umocnień i hal. Cel prac był utrzymywany w tajemnicy. Zdaniem jednych miała to być tajna kwatera Adolfa Hitlera. Inni twierdzą, że budowano hale dla podziemnych fabryk zbrojeniowych do produkcji tajnej broni. Do pracy wykorzystywano robotników oraz więźniów z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Ostatnim punktem tego dnia była Twierdza Srebrna Góra. Jest to unikatowy obiekt w skali Europy. W chwili powstania (1763-1785) należała do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Największy podziw budził i nadal budzi potężny Donjon, jeden z najciekawszych obiektów fortyfikacji epoki nowożytnej. Uczniowie zwiedzili fort (dziedziniec fortu, podziemne kazamaty, korona fortu wraz z punktami widokowymi) w asyście żołnierza 33 Historycznego Regimentu Srebrnogórskiego oraz wzięli udział w pokazie strzelania z broni czarno prochowej. Po tym długim i pełnym wrażeń dniu wrócili do Wrocławia na nocleg.

Trzeci dzień wycieczki rozpoczęliśmy wizytą w muzeum "Panorama Racławicka". Obiekt zrobił na nas ogromne wrażenie. Chwilami chciałaby się wziąć udział w bitwie albo pobiec drogą za powstańcami Tadeusza Kościuszki. Później zwiedziliśmy Ostrów Tumski, najstarszą, zabytkowa część Wrocławia, powstałą na obszarze przepraw na Odrze, pomiędzy ujściem rzek Oławy na południu, Ślęzy i Widawy na północy. Rzeka rozgałęziając się na liczne odnogi utworzyła tu wyspy (Staropol. ostrowy ). W samo południe odbyliśmy rejs po Odrze. Ten "spacer" statkiem wycieczkowym pozwolił nam jeszcze raz zobaczyć i podziwiać najciekawsze obiekty architektury Wrocławia.

Po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Wracając odwiedziliśmy miasto Brzeg. Nazwa miasta pochodzi od polskiego słowa brzeg rzeki. Zwiedziliśmy: renesansowy Zamek Piastów Śląskich wraz z Muzeum Piastów Śląskich, które prezentuje piękne komnaty i miejsce pochówku ostatnich Piastów Śląskich, Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, Ratusz, rynek. W godzinach nocnych dotarliśmy do Zaczernia.