Dubiecko - Pruchnik

Dnia 16 stycznia odbył się pierwszy w tym roku kalendarzowym, a czwarty w roku szkolnym rajd naszego koła PTTK. Na wyjazd zdecydowała się 15 osób, a opiekunami byli pan Marcin Kowalski oraz pani Ewa Pospieszil. Tym razem naszym celem była miejscowość Pruchnik.

Na godzinę 6.30 wyznaczono zbiórkę przed naszą szkołą. Gdy wszyscy dotarli na miejsce, wyruszyliśmy busem w kierunku Dubiecka. Tam rozpoczęła się nasza wędrówka.

W Dubiecku uzupełniliśmy nasze książeczki GOT o nowe pieczątki, a następnie wyruszyliśmy żółtym szlakiem w kierunku Pruchnika.

Na trasie pogoda nas trochę zaskoczyła, ponieważ byliśmy przygotowani na temperaturę grubo poniżej zera, a było odwrotnie, czyli około 10 C. Dość ciepło jak na zimę. Warunki na szlaku były ogólnie dobre, lecz niekiedy na trasie zalegało błoto oraz utrzymywał się lód, przez co niejeden uczestnik rajdu zaliczył "kontakt z glebą".

Pierwszy duży postój nastąpił we wsi Nienadowa, mniej więcej w połowie drogi do Pruchnika. Po przybiciu pieczątek w pobliskim sklepie, odpoczywaliśmy i "ładowaliśmy nasze akumulatory" by mieć siłę i energię na dalszą wędrówkę.

Do Pruchnika dotarliśmy około godziny 14. w czasie spaceru po tej miejscowości zwiedzaliśmy m. in. Kościół pod wezwaniem Św. Mikołaja oraz chaty z podcieniami i chaty kurne wybudowane wokół rynku

Do Zaczernia wróciliśmy około godziny 16, wszyscy dojechali cali i zdrowi. Ten rajd można zaliczyć do udanych, ale miejmy nadzieję, że następnym razem pogoda nie będzie już dla nas niespodzianką.

Tomasz Chłanda