Szlak Ikon

trasa: Blizne - Czerteż - Sanok - Międzybrodzie - Orli Kamień - Sanok

Dnia 20.10.2007 roku odbył się drugi w tym roku szkolnym rajd zorganizowany przez nasze szkolne koło PTTK. Tym razem wyruszyliśmy na "Szlak ikon'' koło Sanoka.

Zbiórka uczestników odbyła się przed naszą szkołą o godzinie 6 00 . Na wyjazd zdecydowało się 27 osób, wśród nas byli także nowicjusze rozpoczynający swoją przygodę z górami. Naszymi opiekunami byli: organizator rajdu, czyli pan Marcin Kowalski, pani Zenobia Twardzik oraz pani Ewa Pospieszil.

Po sprawdzeniu obecności, wyruszyliśmy autokarem w stronę Sanoka. Pierwszym punktem rajdu był piękny drewniany kościół p.w. Wszystkich Świętych w Bliznem koło Brzozowa. Powstał on około XV wieku i jest on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miejscowy proboszcz przedstawił nam historię kościoła oraz legendę związaną z pobliskim wzgórzem Michałek. Następną świątynią, którą odwiedziliśmy była cerkiew w Czerteżu, z drugiej połowy XVIII w. Zabytek ten mogliśmy podziwiać tylko z zewnątrz.

Kiedy dojechaliśmy do Sanoka, wybraliśmy się na krótką wycieczkę po mieście. Zwiedziliśmy m.in. kościół i zespół klasztorny Franciszkanów z XVII wieku. Następnie wyruszyliśmy na szlak.

Szlak zaczynał się koło skansenu w Sanoku. Po uzupełnieniu książeczek GOT o pieczątki wyruszyliśmy w kierunku cerkwi w Międzybrodziu.

Z Międzybrodzia wyruszyliśmy na niebieski szlak na górę Krzyż(457 m n.p.m.) oraz Orli Kamień(518 m n.p.m.). Na trasie warunki nie były najlepsze z uwagi na zalegające błoto, a także w niektórych momentach dość strome podejścia.

Z powodu braku czasu nie zrealizowaliśmy wyprawy na Słony (668 m n.p.m.).

Następnie udaliśmy się w kierunku Sanoka, gdzie czekał na nas autokar. Wracając do domu, wstąpiliśmy także do Zajazdu pod Samolotem w Niebylcu, gdzie zjedliśmy wczesną kolacje.

Do Zaczernia dotarliśmy około godz. 17 30 . Wszyscy wrócili cali i zdrowi, a orientacja w terenie pana Marcina i tym razem nas nie zawiodła. Miejmy nadzieje, że następny rajd będzie równie udany jak ten oraz, że następnym razem pogoda już nas nie zaskoczy.

Tomasz Chłanda

Blizne - zabytkowy drewniany kościół z XV wieku