II Rajd Wiosenny - Góry Hańczowskie

23 - 24 kwietnia 2016 r.

trasa: Zaczernie - Wysowa Zdrój - Jawor (723m) - Cigielka (805m) - Lackowa (997m) - Izby - Bieliczna - Ropki - Hańczowa - Wysowa Zdrój - Skwirtne - Kwiatoń - Gładyszów - Przełęcz Małastowska - Sękowa - Szymbark - Zaczernie

W dniach 23-24 kwietnia 2016 wybrałam się z kołem PTTK z Zaczernia na wycieczkę w góry Hańczowskie w Beskidzie Niskim. Naszą pierwszą górą do zdobycia jest góra Cigielka. Po drodze mijaliśmy mnóstwo domów, rozmaitych drzew i strumyczków. Przechodząc koło różnych domów napotykaliśmy wiele zwierząt hodowlanych np. owce z jagniętami, bydło domowe, kury, konie, psy i koty. Piękne były również kwiaty tj. mniszek lekarski, pierwiosnki. Idąc na górę Cigielka przechodziliśmy przez świętą górę Jawor. Zatrzymaliśmy się po drodze przy kapliczce. Góra Jawor ma 720 m n.p.m. Słuchając pana Marcina- jednym uchem - usłyszałam, że kapliczka na górze Jawor powstała dzięki boskiemu objawieniu Maryji w 1925 roku.

Najwyższą częścią Beskidu Niskiego jest góra Busov. Była to bardzo ładna panorama. Specjalnie dla naszych nóg pan Marcin wybrał mniej stromą drogę. Nasz drugi postój był pod wiatą turystyczną "ZACISZE,, Cigielka ma 805 m n.p.m. Kolejny postój był w miejscu gdzie rozpoczyna się szlak żółty prowadzący do Ropek. Szliśmy przez Przełęcz Pułaskiego na Lackową. Gdy w końcu weszliśmy na szczyt Lackowej (997m n.p.m) pani Natalia przybiła nam pieczątki do naszych książeczek (nadruk na pieczątce: Lackowa 997m n.p.m szczyt Beskidu Niskiego). Zejście z góry było coraz bardziej strome. W końcu, gdy już zeszliśmy zrobiliśmy sobie postój na łące pod Lackową. W pewnej chwili zobaczyliśmy nawet quady. Zatrzymaliśmy się po długiej drodze. Musieliśmy przejść przez rzekę niektórzy poszli na łatwiznę, mocząc buty, a inni skorzystali z kładki. Stanęliśmy przed wskaźnikami informującymi w którą stronę idzie się na Bieliczną (cerkiew), Izby lub Przełęcz Pułaskiego. Pan Marcin zdecydował, że udamy się w kierunku Bielicznej. Tak więc doszliśmy do cerkwi, wybudowanej w 1796roku. Nocleg mieliśmy w pewnym schronisku dla młodzieży w Hańczowej. Następnego dnia, wyszliśmy ze schroniska i kosztowaliśmy wody ze źródła "JÓZEF" w parku zdrojowym w Wysowej Zdrój. Potem byliśmy na mszy w miejscowości Skwirtne w cerkwi. Kolejna cerkiew była w Kwiatoniu. Później świątynia znajdowała się w Gładyszowie. Jadąc autokarem do innej świątyni wstąpiliśmy na stary cmentarz z l wojny światowej w Małastowie. Z daleka bardzo ładnie to wyglądało, lecz nie wiem jak wyglądał od środka bo czekałam w autokarze. Po tym jak zwiedziliśmy ostatni obiekt sakralny (kościół drewniany z XVw w Sękowej), pan Marcin zabrał nas pod zadaszenie zwane "SOBOTAMI" (Sękowa). W końcu weszliśmy do autokaru i wyruszyliśmy z powrotem do domu. Po drodze wstąpiliśmy do kasztelu w Szymbarku. Było tam bardzo ciekawie. Podobno w bardzo dawnych czasach był on własnością królewską, lecz pod koniec XVlll w. przestał być zamieszkały. Obok Kasztelu była galeria sztuki która była dosyć dziwna.

Bardzo podobał mi się ten wyjazd (Dziękujemy panie Marcinie) Tak zakończył się rajd w góry Hańczowskie w Beskid Niski. Zdobyłam cztery pieczątki do książeczki GOT PTTK i jestem z tego zadowolona. Polubiłam dwudniowe wyjazdy i mam nadzieję, że niedługo będą kolejne rajdy.

Emilia Porada (11 lat)