Aktualności

 Patron szkloły

  Dyrekcja

  Nauczyciele

 Dokumenty szkoły

 

 Kontakt

 Galeria

 Uczniowie

 Plany lekcji

 Kalendarz szkolny

 SKKT PTTK Nr3

 Chemia

 Zajęcia pozalekcyjne

 Sport

 Samorząd Szkolny

 Szkolne Koło Caritas

 Dzieje Zaczernia

 Historia Szkoły

 Klub Europejski

 Język polski

 Język angielski

 Rada Rodziców

Google

Nakarm głodne dziecko - wejdŸ na stronę www.Pajacyk.pl

Dziecko w sieci

 

 

Śladami Armii Krajowej - Beskidzka Trasa Kurierska "Jaga-Kora"

trasa: Zaczernie - Rymanów Zdrój - Wołtuszowa - Dział (668m) - Wisłoczek - Jawornik (761m) - Polańska (737m) - Polany Surowiczne - Wola Niżna - Zaczernie

 

31 maja odbył się kolejny już Rajd Śladami Armii Krajowej. Jak co roku w okresie późnej wiosny uczniowie naszej szkoły poznają historię patrona szkoły w "terenie". Tym razem hasłem przewodnim byli kurierzy beskidzcy. Liczna grupa młodzieży przewędrowała odtworzoną Beskidzką Trasę Kurierską "Jaga-Kora". Szlak ten jest rekonstrukcją historycznego szlaku kurierskiego Komendy Głównej ZWZ AK prowadzącego przez teren Beskidu Niskiego, funkcjonującego w latach 1940-1945. Główną postacią przytaczana w trakcie wędrówki, była postać Jana "Orzeł" Łożańskiego. Trasę tą, łączącą Warszawę z Budapesztem, przewędrował on 45 razy.

Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy w Rymanowie Zdroju. Trasa znakowana znakiem Polski Walczącej prowadziła nas do dziś nieistniejącej wsi Wołtuszowa, a dalej na Dział i łąki nad Wisłoczkiem. Na przełęczy podziwialiśmy piękne widoki na okoliczne szczyty. Po chwili oddechu rozpoczynamy wspinaczkę na Jawornik (761m). Po zdobyciu szczytu schodzimy na przełęcz pod Polańską (737m). Wchodząc na szczyt przedzieramy się przez gęsty las. Na górze otrzymujemy nagrodę w postaci pięknych widoków na Pasmo Graniczne Beskidu Niskiego. Kolejny etap naszej wędrówki to zejście do Polan Surowicznych (chatka studencka, ruiny dzwonnicy). Już nieco zmęczeni docieramy utwardzoną drogą do miejscowości Wola Niżna, gdzie kończy się nasza wędrówka. Autokarem przejeżdżamy do Rymanowa Zdroju, gdzie mamy chwilę przerwy na zakupy i odpoczynek na brzegu Taboru przepływającego przez Rymanów. Po regeneracji sił wróciliśmy do Zaczernia.

 

Wpis do książeczki GOT


 
Copyright 2006-2013 Zespół Szkół w Zaczerniu