Rajd Śladami Armii Krajowej 2015

Beskidzka Trasa Kurierska:

"Jaga - Kora" cz. II

12 września 2015 r.

trasa: Zaczernie - Wola Wyżna - Rudawka Jaśliska - Jasiel - Kanasiówka (823m) - Wisłok Wielki - Królik Wołoski - Rymanów Zdrój - Zaczernie

W sobotę 12 września wyruszyliśmy na pierwszą wycieczkę w tym roku szkolnym. Na dobry początek postanowiliśmy kontynuować wędrówkę śladami kurierów beskidzkich którzy podczas II wojny światowej pokonywali wzniesienia Beskidu Niskiego. Pierwszą część szlaku "Jaga - Kora" pokonaliśmy w maju w roku 2013.

O godzinie 6.00 wyjechaliśmy z Zaczernia aby przez Miejsce Piastowe i Duklę dojechać do Woli Wyżnej. Szlakiem znakowany symbolem Polski Walczącej na białym tle przeszliśmy przez Wolę i Rudawkę Jaśliską. Maszerując wzdłuż rzeki Jasiołki mieliśmy okazje zaobserwować ślady obecności bobrów w postaci podgryzionych drzew i tam na rzece. Obszar ten znajduje się pod ochroną jako część Rezerwatu Źródliska Jasiołki. Szlak "Jaga - Kora" kończy się na terenie nieistniejącej obecnie wsi Jasiel. Pod pomnikiem kurierów beskidzkich poznaliśmy historię żołnierza Armii Krajowej Jana Łożańskiego pseudonim "Orzeł", który tę trasę pokonał 45 razy. W Jasielu znajduje się także pomnik upamiętniający żołnierzy WOP, na znajdującym się nieopodal niego polu namiotowym urządziliśmy sobie krótki postój.

Po opuszczeniu Jasiela wyruszyliśmy niebieskim szlakiem w kierunku granicy polsko - słowackiej i dalej wzdłuż granicy w kierunku góry Kanasiówki. Aby zdobyć ten szczyt (823 m) musieliśmy wejść na szlak żółty, który potem zaprowadził nas do Wisłoka Górnego gdzie czekał na nas autobus. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się trzykrotnie. Po raz pierwszy w Wisłoku Wielkim aby zwiedzić cerkiew pod wezwaniem św. Onufrego. Budowla użytkowana jest obecnie jako kościół katolicki i oprowadził nas po niej ksiądz proboszcz. Drugi postój miał miejsce w Króliku Wołoskim gdzie znajdują się mury cerkwi wraz z dzwonnicą i cmentarzem. Na koniec zatrzymaliśmy się w Rymanowie Zdroju gdzie posililiśmy się i odpoczęli po wędrówce.