Aktualności

 Patron szkloły

  Dyrekcja

  Nauczyciele

 Dokumenty szkoły

 

 Kontakt

 Galeria

 Uczniowie

 Plany lekcji

 Kalendarz szkolny

 SKKT PTTK Nr3

 Chemia

 Zajęcia pozalekcyjne

 Sport

 Samorząd Szkolny

 Szkolne Koło Caritas

 Dzieje Zaczernia

 Historia Szkoły

 Klub Europejski

 Język polski

 Język angielski

 Rada Rodziców

Google

Nakarm głodne dziecko - wejdŸ na stronę www.Pajacyk.pl

Dziecko w sieci

 

 

Rajd Śladami Armii Krajowej 2015

Beskidzka Trasa Kurierska:

"Jaga - Kora" cz. II

12 września 2015 r.

trasa: Zaczernie - Wola Wyżna - Rudawka Jaśliska - Jasiel - Kanasiówka (823m) - Wisłok Wielki - Królik Wołoski - Rymanów Zdrój - Zaczernie

 

W sobotę 12 września wyruszyliśmy na pierwszą wycieczkę w tym roku szkolnym. Na dobry początek postanowiliśmy kontynuować wędrówkę śladami kurierów beskidzkich którzy podczas II wojny światowej pokonywali wzniesienia Beskidu Niskiego. Pierwszą część szlaku "Jaga - Kora" pokonaliśmy w maju w roku 2013.

O godzinie 6.00 wyjechaliśmy z Zaczernia aby przez Miejsce Piastowe i Duklę dojechać do Woli Wyżnej. Szlakiem znakowany symbolem Polski Walczącej na białym tle przeszliśmy przez Wolę i Rudawkę Jaśliską. Maszerując wzdłuż rzeki Jasiołki mieliśmy okazje zaobserwować ślady obecności bobrów w postaci podgryzionych drzew i tam na rzece. Obszar ten znajduje się pod ochroną jako część Rezerwatu Źródliska Jasiołki. Szlak "Jaga - Kora" kończy się na terenie nieistniejącej obecnie wsi Jasiel. Pod pomnikiem kurierów beskidzkich poznaliśmy historię żołnierza Armii Krajowej Jana Łożańskiego pseudonim "Orzeł", który tę trasę pokonał 45 razy. W Jasielu znajduje się także pomnik upamiętniający żołnierzy WOP, na znajdującym się nieopodal niego polu namiotowym urządziliśmy sobie krótki postój.

Po opuszczeniu Jasiela wyruszyliśmy niebieskim szlakiem w kierunku granicy polsko - słowackiej i dalej wzdłuż granicy w kierunku góry Kanasiówki. Aby zdobyć ten szczyt (823 m) musieliśmy wejść na szlak żółty, który potem zaprowadził nas do Wisłoka Górnego gdzie czekał na nas autobus. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się trzykrotnie. Po raz pierwszy w Wisłoku Wielkim aby zwiedzić cerkiew pod wezwaniem św. Onufrego. Budowla użytkowana jest obecnie jako kościół katolicki i oprowadził nas po niej ksiądz proboszcz. Drugi postój miał miejsce w Króliku Wołoskim gdzie znajdują się mury cerkwi wraz z dzwonnicą i cmentarzem. Na koniec zatrzymaliśmy się w Rymanowie Zdroju gdzie posililiśmy się i odpoczęli po wędrówce.

 

 

 

Wpis do książeczki GOT

 

 
Copyright 2006-2015 Zespół Szkół w Zaczerniu