Rajd Śladami Armii Krajowej 2016

"Szlak Partyzancki II Zgrupowania Armii Krajowej Obwodu Dębica"

01 października 2016 r.

trasa: Zaczernie - Dębica - Gumniska - Braciejowa - Pustków Osiedle - Blizna - Zaczernie

1 października wyruszyliśmy na kolejną, a pierwszą w tym roku szkolnym wędrówkę "Szlakiem Partyzanckim II Zgrupowania Armii Krajowej Obwodu Dębica". Wczesnym rankiem udaliśmy się w kierunku Dębicy do miejscowości Gumniska. Stąd maszerowaliśmy w kierunku Braciejowej, podziwiając piękne krajobrazy pogórza Strzyżowskiego. Wędrowaliśmy wśród wąwozów leśnych, które kryją w sobie ciekawą historię żołnierzy Armii Krajowej, o czym opowiedział nam nasz przewodnik. Trasa, którą przemierzaliśmy przybrała kształt koła. Kolejnym punktem naszej wyprawy był obóz pracy przymusowej czasów II Wojny Światowej w miejscowości Pustków - Osiedle. Tam zwiedziliśmy ekspozycję historyczno- dydaktyczną przy Górze Śmierci. Ta historia bardzo nami wstrząsnęła, że człowiek mógł zgotować taki los drugiemu człowiekowi. Ostatnim punktem dnia dzisiejszego było zobaczenie Parku Historycznego w Bliznej. Mieścił się tam niemiecki poligon broni V1 i V2. Na ekspozycji mogliśmy zobaczyć makietę tej rakiety i jej oryginalne części znalezione przez grupę pasjonatów, wejść do samolotu "popularnego Antka" oraz schronu. Po czym udaliśmy się w drogę powrotną do domu.