Olchowiec - Huta Polańska

12 kwietnia 2014 r.

trasa: Zaczernie - Dukla - Olchowiec - Baranie - Huta Polańska - Zaczernie

Pieszy etap wycieczki rozpoczęliśmy w Olchowcu. W miejscowości tej znajdują się dwa szczególne zabytki ; cerkiew grekokatolicka pod wezwaniem Przeniesienia relikwii św. Mikołaja oraz kamienny most. Cerkiew wzniesiona w 1934 roku obecnie służy ona zarówno rzymskim jak i greckim katolikom.

Podążając żółtym szlakiem z Olchowca weszliśmy na szczyt Baranie gdzie ze szczytu wieży widokowej mogliśmy podziwiać panoramę Beskidu Niskiego. Po krótkim odpoczynku poszliśmy niebieskim szlakiem prowadzącym wzdłuż granicy Polski i Słowacji na przełęcz Mazgalicę gdzie skręciliśmy na szlak żółty prowadzący do Huty Polańskiej. Po drodze mieliśmy unikalną okazję zwiedzenia piwnicy i fundamentów zabudowań położonych niedaleko szlaku. Drogę do Huty urozmaicało nam przekraczanie licznych strumieni, czasami wymagało to od nas prawdziwie akrobatycznych wyczynów. Po dotarciu do celu czekała na nas kolejna niespodzianka - stado koni, które towarzyszyło nam podczas zwiedzania kościoła pod wezwaniem św Jana z Dukli i św Huberta. Kościół ten zniszczony podczas II wojny światowej został odbudowany w latach 90. Kolejnym ważnym miejscem w Hucie jest prywatne schronisko "Hajstra" gdzie czekał już na nas autobus. W drodze powrotnej jechaliśmy przez Polany gdzie zwróciliśmy uwagę na stojącą przy drodze murowaną cerkiew. Nie mieliśmy jednak okazji się jej przyjrzeć z bliska aby nam to wynagrodzić pan Marcin zarządził postój w Chyrowej. Naszym celem była pięknie położona, otoczona murem cerkiew pod wezwaniem Opieki Bogurodzicy. Cerkiew została wzniesiona w 1780 roku, choć jej część murowaną w której znajduje się prezbiterium i zakrystia datuje się na rok 1707. Obecnie cerkiew należy do parafii w Iwli i jest pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Podróż powrotna przebiegła bez żadnych zakłóceń i zadowoleni dotarliśmy do domów.