Rajd "Góry Słonne do Bezmiechowej "

trasa: Zaczernie - Sanok - Załuż - Przysłup - Zaczernie

Dnia 15 lutego b.r. odbył się drugi w tym roku kalendarzowym rajd szkolnego koła PTTK. Tym razem wyruszyliśmy w Góry Słonne, gdzie mieliśmy już okazję być na poprzednich rajdach. Na wyjazd zdecydowało się 20 osób, w tym gościnnie kilku uczniów z Zespołu Szkół w Łące. Zbiórka uczestników odbyła się tradycyjnie o 6 rano przed naszą szkołą. Stamtąd też wyjechaliśmy w kierunku Sanoka.
Po ok.2 godzinach jazdy busem dotarliśmy do miejscowości Załuż k.Sanoka, czyli miejsca gdzie zaczynała się nasza wędrówka. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie ruin zamku Sobień. Twierdza ta szczególnie efektownie wyglądała w zimowej szacie i na tle ośnieżonych szczytów Gór Słonnych. Zainstalowany jest tam taras widokowy z którego rozpościera się piękny widok na dolinę Sanu.
Po zwiedzaniu przyszedł czas rozpocząć prawdziwą wędrówkę. Nie była ona łatwa ponieważ, szlak z zalegającym po kolana śniegiem nie był przetarty. Momentami warstwa śniegu sięgała po pas, przez co niektórzy młodsi uczestnicy rajdu tracili siły. Dlatego też musieliśmy nieco skrócić trasę, wchodząc tylko na Przysłup, a następnie na Przełęcz Przysłup, gdzie przyjechał po nas bus.
    W naszych planach było także zwiedzanie Sanoka, lecz z powodu dużego zmęczenia uczestników, zrezygnowaliśmy z tego i udaliśmy się na ciepły posiłek do restauracji pod Sanokiem.
    Do Zaczernia dotarliśmy na godzinę 16. Wszyscy wrócili cali i zdrowi, mimo momentami ekstremalnych warunków na szlaku. Podsumowując, ten rajd był dobrą "rozgrzewką" na zapowiadające się na wiosnę wędrówki ze szkolnym kołem PTTK.

Tomasz Chłanda