Cmentarze I wojny światowej - Okręg Gorlice i Łużna

08 listopada 2014 r.

trasa: Zaczernie - Gorlice - Łużna - Ciężkowice - Zaczernie

Podczas wędrówek po Beskidzie Niskim często wędrowaliśmy szlakami które prowadziły obok cmentarzy na których spoczywają żołnierze polegli podczas I wojny światowej w czasie walk toczonych na tych terenach od XII 1914 - maja 1915. Od marca 1915 roku armia austriacka rozpoczęła porządkowanie pól bitewnych. W grudniu 1915 roku powołano Wydział Grobów Wojennych, wszyscy polegli walczący w wielonarodowej armii austro-węgierskiej i sojuszniczej armii niemieckiej, niezależnie od stopnia wojskowego, narodowości czy wyznania mieli być uczczeni jednakowo. Cmentarze zakładane przez austriacko-węgierskie służby grobownicze charakteryzują się także tym, że obok żołnierzy własnych i armii sojuszniczej chowano także żołnierzy armii przeciwnej - rosyjskiej. Niewiele jest przykładów takiego postępowania w przeszłości a później nigdy się to nie powtórzyło. Obszar objęty działalnością Wydziału Grobów Wojennych obejmował teren Galicji Zachodniej od Krakowa do Żmigrodu.

W sobotę 8.XI.2014 wyruszyliśmy na wycieczkę której głównym celem było zwiedzenie cmentarzy z okręgów Gorlice i Łużna. Z Zaczernia przez Rzeszów i Jasło dotarliśmy do Gorlic. Na wzgórzu nad miastem znajduje się zaprojektowany przez Emila Ledewiga cmentarz 91, reprezentacyjny cmentarz okręgu gorlickiego. Spoczywa tam 853 żołnierzy austro-węgierskich, niemieckich i rosyjskich. Do nekropolii wchodzi się przez monumentalną bramę do której prowadzi bukowa aleja. Kolejne cmentarze okręgu gorlickiego które zwiedziliśmy położone są niedaleko Gorlic w miejscowości Stróżówka. Niedaleko siebie wśród pól znajdują się cmentarze 93, 94, 96 i 97. Ich projektantem jest architekt Hans Mayr . Szczególne wrażenie zrobił na nas cmentarz nr 97, mogiły zbiorowe uformowane są na kształt niskich kurhanów obłożonych kamiennymi płytami.

Kolejnym etapem naszej wycieczki były cmentarze 120, 122 i 123 w Łużnej. Zaprojektował je Jan Szczepkowski. Cmentarz 122 na którym pochowani są tylko żołnierze rosyjscy leży u stóp wzgórza Pustki.

Cmentarz nr 123 powstał na zboczu wzgórza Pustki o które w maju 1915 roku trwały ciężkie walki. Na cmentarzu spoczywa 227 żołnierzy broniącej je armii rosyjskiej i 977żołnierzy atakujących armii austro-węgierskiej i niemieckiej. Cmentarz obecnie jest poddawany procesowi renowacji. Na szczycie wzgórza znajduje się odbudowana po pożarze w 1985 gontyna zaprojektowana przez Duszana Jurkowica.

Ostatnim cmentarzem który zwiedziliśmy był cmentarz nr 120. Spoczywają na nim węgierscy żołnierze walczący w armii austro-węgierskiej.

Na zakończenie naszej wycieczki zwiedziliśmy rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Ukształtowane w skutek erozji piaskowce i zlepieńce ciężkowickie tworzą fantazyjne miasto. Szczególne wrażenie zrobił na nas wodospad do którego prowadzi malowniczy wąwóz Czarownic.