Aktualności

 Patron szkloły

  Dyrekcja

  Nauczyciele

 Dokumenty szkoły

 

 Kontakt

 Galeria

 Uczniowie

 Plany lekcji

 Kalendarz szkolny

 SKKT PTTK Nr3

 Chemia

 Zajęcia pozalekcyjne

 Sport

 Samorząd Szkolny

 Szkolne Koło Caritas

 Dzieje Zaczernia

 Historia Szkoły

 Klub Europejski

 Język polski

 Język angielski

 Rada Rodziców

Google

Nakarm głodne dziecko - wejdŸ na stronę www.Pajacyk.pl

Dziecko w sieci

 

 

Cmentarze I wojny światowej - Okręg Gorlice i Łużna

08 listopada 2014 r.

trasa: Zaczernie - Gorlice - Łużna - Ciężkowice - Zaczernie

 

Podczas wędrówek po Beskidzie Niskim często wędrowaliśmy szlakami które prowadziły obok cmentarzy na których spoczywają żołnierze polegli podczas I wojny światowej w czasie walk toczonych na tych terenach od XII 1914 - maja 1915. Od marca 1915 roku armia austriacka rozpoczęła porządkowanie pól bitewnych. W grudniu 1915 roku powołano Wydział Grobów Wojennych, wszyscy polegli walczący w wielonarodowej armii austro-węgierskiej i sojuszniczej armii niemieckiej, niezależnie od stopnia wojskowego, narodowości czy wyznania mieli być uczczeni jednakowo. Cmentarze zakładane przez austriacko-węgierskie służby grobownicze charakteryzują się także tym, że obok żołnierzy własnych i armii sojuszniczej chowano także żołnierzy armii przeciwnej - rosyjskiej. Niewiele jest przykładów takiego postępowania w przeszłości a później nigdy się to nie powtórzyło. Obszar objęty działalnością Wydziału Grobów Wojennych obejmował teren Galicji Zachodniej od Krakowa do Żmigrodu.

W sobotę 8.XI.2014 wyruszyliśmy na wycieczkę której głównym celem było zwiedzenie cmentarzy z okręgów Gorlice i Łużna. Z Zaczernia przez Rzeszów i Jasło dotarliśmy do Gorlic. Na wzgórzu nad miastem znajduje się zaprojektowany przez Emila Ledewiga cmentarz 91, reprezentacyjny cmentarz okręgu gorlickiego. Spoczywa tam 853 żołnierzy austro-węgierskich, niemieckich i rosyjskich. Do nekropolii wchodzi się przez monumentalną bramę do której prowadzi bukowa aleja. Kolejne cmentarze okręgu gorlickiego które zwiedziliśmy położone są niedaleko Gorlic w miejscowości Stróżówka. Niedaleko siebie wśród pól znajdują się cmentarze 93, 94, 96 i 97. Ich projektantem jest architekt Hans Mayr . Szczególne wrażenie zrobił na nas cmentarz nr 97, mogiły zbiorowe uformowane są na kształt niskich kurhanów obłożonych kamiennymi płytami.

Kolejnym etapem naszej wycieczki były cmentarze 120, 122 i 123 w Łużnej. Zaprojektował je Jan Szczepkowski. Cmentarz 122 na którym pochowani są tylko żołnierze rosyjscy leży u stóp wzgórza Pustki.

Cmentarz nr 123 powstał na zboczu wzgórza Pustki o które w maju 1915 roku trwały ciężkie walki. Na cmentarzu spoczywa 227 żołnierzy broniącej je armii rosyjskiej i 977żołnierzy atakujących armii austro-węgierskiej i niemieckiej. Cmentarz obecnie jest poddawany procesowi renowacji. Na szczycie wzgórza znajduje się odbudowana po pożarze w 1985 gontyna zaprojektowana przez Duszana Jurkowica.

Ostatnim cmentarzem który zwiedziliśmy był cmentarz nr 120. Spoczywają na nim węgierscy żołnierze walczący w armii austro-węgierskiej.

Na zakończenie naszej wycieczki zwiedziliśmy rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Ukształtowane w skutek erozji piaskowce i zlepieńce ciężkowickie tworzą fantazyjne miasto. Szczególne wrażenie zrobił na nas wodospad do którego prowadzi malowniczy wąwóz Czarownic.

 

 

Wpis do książeczki GOT

 

 
Copyright 2006-2014 Zespół Szkół w Zaczerniu