Do Źródeł Wisłoki

6 września 2014 r.

trasa: Zaczernie - Jasło - Gorlice - Konieczna - Radocyna - Jasionka - Zaczernie

W sobotę 6 października rozpoczęliśmy kolejny rok działalności naszego koła. Busem wyruszyliśmy z Zaczernia przez Jasło, Gorlice do Koniecznej. Następnie niebieskim szlakiem prowadzącym wzdłuż granicy polsko - słowackiej weszliśmy na wzniesienie Beskid (689 m). Po dojściu do Przełęczy Pod Zajęczym Wierchem zmieniliśmy szlak na zielony. Po drodze mieliśmy możliwość przeskoczyć przez Wisłokę która ma swoje źródła na Dębim Wierchu . Kontynuując nasz rajd doszliśmy do wsi Radocyna gdzie zwiedziliśmy cerkwisko, dawny cmentarz wiejski oraz cmentarz wojenny nr 43 z I wojny światowej. Po krótkiej przerwie udaliśmy się w kierunku wzgórza Czarna (703 m), nasz szlak wiódł przez dawną wieś Lipna gdzie odnaleźliśmy dawny cmentarz łemkowski i cmentarz wojenny nr 45. Podczas dalszej drogi do Jasionki towarzyszyły nam pięknie wykonane krzyże i kapliczki przydrożne.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w miejscowości Krzywa gdzie znajduje się kościół dawniej cerkiew pod wezwaniem śś. Kosmy i Damiana.