" Z Bielanki przez dolinę Przysłupu "

trasa: Zaczernie - Gorlice - Bielanka - Leszczyny - Nowica - Przysłup - Magura Małastowska (813m) - schronisko PTTK - Przełęcz Małastowska - Zaczernie

22 września odbył się pierwszy górski rajd w nowym roku szkolnym. Udaliśmy się w bardzo malowniczy i urokliwy zakamarek Beskidu Niskiego - dolinę potoku Przysłup. Dolinę położoną na południe od pasma Magury Małostowskiej, odciętą od świata rzeźbą terenu będącą obrazem epoki, która minęła.

Wyjazd bladym świtem w kierunku Jasła, Gorlic do miejscowości Bielanka. Już przy wjeździe przywitała nas dwujęzyczna tablica z nazwą miejscowości - w języku polskim i łemkowskim. To znak, że wjeżdżamy na bardzo wyjątkowy teren, wielokulturowy, gdzie obok siebie żyją Polacy i Łemkowie. W Bielance zwiedziliśmy małe Muzeum Rzemiosła Łemkowskiego oraz greckokatolicką cerkiew parafialną pw. Opieki Matki Bożej z 1773r. współużytkowaną przez Kościół Rzymskokatolicki i Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Miejscowość ta położona jest w dolinie potoku Bielanka. Następnie przejechaliśmy autokarem w dolinę Przysłupu do miejscowości Leszczyny (prawosławna cerkiew filialna pod wezwaniem św. Łukasza z 1835 r.). Stąd ruszyliśmy w górę potoku wędrując wręcz jego korytem. Niski stan wody pozwolił nam bez większych problemów pokonać kilka płytkich brodów. Po pewnym czasie dotarliśmy do utwardzonej drogi w miejscowości Nowica. To kolejna miejscowość położona w dolinie Przysłupu. Zwiedziliśmy tu cerkiew pw. Św. Paraskewy z 1843r. Nowica to miejscowość słynąca z produkcji drewnianych łyżek. Od końca XIX w. głównym zajęciem mieszkańców Nowicy było wytwarzanie wyrobów toczonych z drewna takich jak: łyżki, wrzeciona, wałki do ciasta itp. Wzięliśmy udział w pokazie produkcji łyżek wykonanych dawnym sposobem z użyciem "tokarki", w której ruch obrotowy obrabianego przedmiotu zapewniał sznurek przymocowany do patyka. Po pokazie każdy miał okazje zakupić pamiątkowy wyrób z drewna. Nasza wędrówka trwała dalej, pomaszerowaliśmy do miejscowości Przysłup. Po drodze minęliśmy kaplicę pw. Zaśnięcia MB oraz siedzibę Bractwa Młodzieży Greckokatolickiej "Sarepta", gdzie w 1909 roku urodził się Bohdan Ihor Antonycz - poeta, uważany za twórcę nowoczesnej liryki ukraińskiej. Zwiedziliśmy cerkiew pw. św. Michała Archanioła z 1736 r. w Przysłupiu. Wędrując dalej dotarliśmy do schroniska PTTK im. prof. Gabryela na Magurze Małastowskiej, a następnie na szczyt i cmentarz nr. 58 z I wojny światowej. Po krótkim odpoczynku w schronisku zeszliśmy na Przełęcz Małostowską, gdzie zwiedziliśmy cmentarz nr 60. Tu czekał na nas już autokar, którym szczęśliwi i pełni wrażeń wróciliśmy do naszych domów.