Aktualności

 Patron szkloły

  Dyrekcja

  Nauczyciele

 Dokumenty szkoły

 

 Kontakt

 Galeria

 Uczniowie

 Plany lekcji

 Kalendarz szkolny

 SKKT PTTK Nr3

 Chemia

 Zajęcia pozalekcyjne

 Sport

 Samorząd Szkolny

 Szkolne Koło Caritas

 Dzieje Zaczernia

 Historia Szkoły

 Klub Europejski

 Język polski

 Język angielski

 Rada Rodziców

Google

Nakarm głodne dziecko - wejdŸ na stronę www.Pajacyk.pl

Dziecko w sieci

 

 

" Z Bielanki przez dolinę Przysłupu "

trasa: Zaczernie - Gorlice - Bielanka - Leszczyny - Nowica - Przysłup - Magura Małastowska (813m) - schronisko PTTK - Przełęcz Małastowska - Zaczernie

 

22 września odbył się pierwszy górski rajd w nowym roku szkolnym. Udaliśmy się w bardzo malowniczy i urokliwy zakamarek Beskidu Niskiego - dolinę potoku Przysłup. Dolinę położoną na południe od pasma Magury Małostowskiej, odciętą od świata rzeźbą terenu będącą obrazem epoki, która minęła.

Wyjazd bladym świtem w kierunku Jasła, Gorlic do miejscowości Bielanka. Już przy wjeździe przywitała nas dwujęzyczna tablica z nazwą miejscowości - w języku polskim i łemkowskim. To znak, że wjeżdżamy na bardzo wyjątkowy teren, wielokulturowy, gdzie obok siebie żyją Polacy i Łemkowie. W Bielance zwiedziliśmy małe Muzeum Rzemiosła Łemkowskiego oraz greckokatolicką cerkiew parafialną pw. Opieki Matki Bożej z 1773r. współużytkowaną przez Kościół Rzymskokatolicki i Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Miejscowość ta położona jest w dolinie potoku Bielanka. Następnie przejechaliśmy autokarem w dolinę Przysłupu do miejscowości Leszczyny (prawosławna cerkiew filialna pod wezwaniem św. Łukasza z 1835 r.). Stąd ruszyliśmy w górę potoku wędrując wręcz jego korytem. Niski stan wody pozwolił nam bez większych problemów pokonać kilka płytkich brodów. Po pewnym czasie dotarliśmy do utwardzonej drogi w miejscowości Nowica. To kolejna miejscowość położona w dolinie Przysłupu. Zwiedziliśmy tu cerkiew pw. Św. Paraskewy z 1843r. Nowica to miejscowość słynąca z produkcji drewnianych łyżek. Od końca XIX w. głównym zajęciem mieszkańców Nowicy było wytwarzanie wyrobów toczonych z drewna takich jak: łyżki, wrzeciona, wałki do ciasta itp. Wzięliśmy udział w pokazie produkcji łyżek wykonanych dawnym sposobem z użyciem "tokarki", w której ruch obrotowy obrabianego przedmiotu zapewniał sznurek przymocowany do patyka. Po pokazie każdy miał okazje zakupić pamiątkowy wyrób z drewna. Nasza wędrówka trwała dalej, pomaszerowaliśmy do miejscowości Przysłup. Po drodze minęliśmy kaplicę pw. Zaśnięcia MB oraz siedzibę Bractwa Młodzieży Greckokatolickiej "Sarepta", gdzie w 1909 roku urodził się Bohdan Ihor Antonycz - poeta, uważany za twórcę nowoczesnej liryki ukraińskiej. Zwiedziliśmy cerkiew pw. św. Michała Archanioła z 1736 r. w Przysłupiu. Wędrując dalej dotarliśmy do schroniska PTTK im. prof. Gabryela na Magurze Małastowskiej, a następnie na szczyt i cmentarz nr. 58 z I wojny światowej. Po krótkim odpoczynku w schronisku zeszliśmy na Przełęcz Małostowską, gdzie zwiedziliśmy cmentarz nr 60. Tu czekał na nas już autokar, którym szczęśliwi i pełni wrażeń wróciliśmy do naszych domów.

 

Wpis do książeczki GOT


 
Copyright 2006-2012 Zespół Szkół w Zaczerniu