Szkolna Droga Krzyżowa 2014

28 marca 2014 r.

trasa: Zaczernie - Sanok - Zwierzyń - Myczków - Wierchy (635m) - Wołkowyja - Zaczernie

W piątek, 28 marca 2014 roku trzydziestoosobowa grupa dzieci i młodzieży wraz z opiekunami: panią vicedyrektor Bożeną Kozłowską, ks. Robertem Karasiem i panem Marcinem Kowalskim - szkolnym opiekunem PTTKu udali się na coroczne nabożeństwo Drogi Krzyżowej w terenie. Tradycja tego nabożeństwa w naszej szkole sięga już kilku lat i jest połączona z liturgicznym okresem Wielkiego Postu.

Tegoroczna Droga Krzyżowa odprawiona została w przepięknej bieszczadzkiej scenerii, której towarzyszyła słoneczna pogoda. Uczestnicy wyprawy zgromadzili się przy I stacji Drogi Krzyżowej znajdującej się nieopodal kościoła w Zwierzyniu, skąd wyruszyli w drogę rozważając kolejne stacje. Nabożeństwu temu przewodniczył ks. Robert, a wyznaczeni pątnicy przy każdej stacji odczytywali przygotowane wcześniej rozważania, które zachęcały do rachunku sumienia z naszych codziennych zachowań i postaw.

Po zakończonym nabożeństwie wszyscy udali się w dalszą pieszą wędrówkę przez góry, lasy, rzeki i pola, aby podziwiać piękno bieszczadzkiej przyrody i pozmagać się z samym sobą. Cała trasa liczyła ok. 16 km i przebiegała przez Zwierzyń, Myczków, Wierchy (635) i zakończyła się przy drodze prowadzącej do Wołkowyji. Podczas wędrówki pan Marcin zwrócił naszą uwagę na elektrownię wodną w Myczkowcach i nieistniejącą już dzisiaj wioskę Bereźnica Niżna, po której pozostał tylko zaniedbany cmentarz. Pośród wielu atrakcji na uwagę zasługują piękne widoki, którymi mogliśmy nacieszyć oko oraz przeprawa przez rzekę Bereźnicę, która dla wszystkich była niemałym wyzwaniem.

Cała wyprawa zakończyła się szczęśliwie. Wszyscy w dobrych humorach i w lekkim zmęczeniu powrócili do swoich domów, pełni nadziei, że wspomnienia z tak owocnie przeżytego dnia pozostaną jak najdłużej w naszej pamięci.

.