Iwonicz Zdrój - Dukla

2 kwietnia 2016 r.

trasa: Zaczernie - Iwonicz Zdrój - Cergowa (716m) - Dukla - Zaczernie

W sobotę 2 kwietnia wyruszyliśmy z Zaczernia do Iwonicza Zdroju. Po dotarciu na miejsce zatrzymaliśmy się na chwilę na centralnym deptaku uzdrowiska aby podziwiać charakterystyczne budowle pijalni i domów wypoczynkowych. Następnie wyruszyliśmy w góry. Pierwszym znaczącym wzniesieniem na naszym szlaku była góra Żabia. Z tego wzniesienia mieliśmy możliwość zobaczyć czekająca na nas Cergową i rozpościerającą się na horyzoncie Duklę - ostateczny cel naszej wędrówki.

Z perspektywy Żabiej mającej 549 m, Cergowa (716 m) wydawała się bardzo wysoka i odległa. Szlak który wybraliśmy prowadził bardzo stromym zboczem góry, tym większa była nasza radość i duma gdy wreszcie stanęliśmy na szczycie. Podczas naszej wędrówki grzbietem Cergowej towarzyszył nam zapach czosnku niedźwiedziego który pokrywał ją gęstym zielonym kobiercem. Schodząc z Cergowej zatrzymaliśmy się na krótki postój przy Złotej Studzience -źródełku związanym ze świętym Janem z Dukli.

Po zejściu do Dukli, zatrzymaliśmy się na rynku miasteczka a potem przeszliśmy do kościoła pod wezwaniem Św. Marii Magdaleny budowla ta pochodzi z 1764 i jest utrzymana w stylu rokokowym.

Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Zaczernia