Aktualności

 Patron szkloły

  Dyrekcja

  Nauczyciele

 Dokumenty szkoły

 

 Kontakt

 Galeria

 Uczniowie

 Plany lekcji

 Kalendarz szkolny

 SKKT PTTK Nr3

 Chemia

 Zajęcia pozalekcyjne

 Sport

 Samorząd Szkolny

 Szkolne Koło Caritas

 Dzieje Zaczernia

 Historia Szkoły

 Klub Europejski

 Język polski

 Język angielski

 Rada Rodziców

Google

Nakarm głodne dziecko - wejdŸ na stronę www.Pajacyk.pl

Dziecko w sieci

 

 

Jaśliski Park Krajobrazowy

15 marca 2014 r.

trasa: Zaczernie - Dukla - Zawadka Rymanowska - Piotruś (728m) - Stasiane - Ostra (687m) - Czerwony Horb (618m) - Zyndranowa - Zaczernie

 

 

Rajd "Jaśliski Park Krajobrazowy" odbył się w sobotę 15 marca 2014 r. Jak zwykle wyjechaliśmy z Zaczernia o godz. 6.00. Tym razem, ze względu na dużą liczbę uczestników jechaliśmy dwoma środkami transportu: autokarem i busem. Jadąc w kierunku Dukli zatrzymaliśmy się na stacji przed Miejscem Piastowym, a następnie ruszyliśmy do Zawadki Rymanowskiej. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia dawnej cerkwi grekokatolickiej, która obecnie jest kościołem rzymskokatolickim .We wnętrzu tej świątyni zachował się osiemnastowieczny ikonostas.

Spod cerkwi ruszyliśmy żółtym szlakiem w kierunku szczytu Piotruś (728 m n.p.m.) Cieszyliśmy się z dobrej pogody, gdyż docierały do nas wiadomości z Zaczernia o mocnym deszczu i silnym wietrze. U nas nie padało, choć było pochmurno i bardzo błotnisto. Niestety radość nasza nie trwała zbyt długo. Na szczycie i podczas schodzenia zaczął kropić deszcz, całe szczęście nieduży. Po zejściu ze szczytu odpoczęliśmy i posililiśmy się podczas dłuższego postoju na polu namiotowym Stasiane.

Wyruszyliśmy w dalszą drogę - przed nami był do zdobycia szczyt Ostra (687 m n.p.m.). Błoto było coraz większe, staraliśmy się je omijać, jeśli się dało. Deszcz zaczął od nowa padać. Kiedy podchodziliśmy pod szczyt zerwał się mocny wiatr, padało coraz bardziej. Na szczęście nie trwało to zbyt długo. Zdobyliśmy szczyt i obłoceni zeszliśmy do Zyndranowej, gdzie czekał na nas autokar i bus. Zanim wyruszyliśmy w drogę powrotną, zwiedziliśmy Skansen Kultury Łemkowskiej , który powstał w 1968 roku dzięki staraniom rdzennego mieszkańca Zyndranowej - Teodora Gocza. Jego pradziadek, pisarz gromadzki, był właścicielem zagrody łemkowskiej datowanej na koniec XIX wieku i kiedy pan Teodor wybudował nowy dom, to spadek po pradziadku przeznaczył na izbę pamiątek. Żona pana Gocza oprowadzając nas po zabudowaniach skansenu ciekawie opowiadała o tym jak dawniej żyła rodzina Łemków, mogliśmy zobaczyć wiele eksponatów.

Zanim wsiedliśmy do autokaru musieliśmy zmienić obuwie i wyruszyliśmy do domu. Do Zaczernia przybyliśmy ok. godz. 19 - ej. Pan Marcin dziękował wszystkim uczestnikom za wytrwałość podczas tego trudnego pod względem warunków pogodowych rajdu.

 

 

Wpis do książeczki GOT

 
 
Copyright 2006-2014 Zespół Szkół w Zaczerniu