Aktualności

 Patron szkloły

  Dyrekcja

  Nauczyciele

 Dokumenty szkoły

 

 Kontakt

 Galeria

 Uczniowie

 Plany lekcji

 Kalendarz szkolny

 SKKT PTTK Nr3

 Chemia

 Zajęcia pozalekcyjne

 Sport

 Samorząd Szkolny

 Szkolne Koło Caritas

 Dzieje Zaczernia

 Historia Szkoły

 Klub Europejski

 Język polski

 Język angielski

 Rada Rodziców

Google

Nakarm głodne dziecko - wejdŸ na stronę www.Pajacyk.pl

Dziecko w sieci

 

 

Pasmo Jazowej

11 stycznia 2014 r.

trasa: Zaczernie - Wiśniowa - Rzepnik - Zaczernie

 

W sobotę 11 stycznia wyruszyliśmy na kolejna wycieczkę, naszym celem było leżące na terenie pogórza Dynowskiego pasmo Jazowej. Przejechaliśmy przez Rzeszów i Strzyżów w kierunku Frysztaka Zanim wysiedliśmy w Wiśniowej mogliśmy podziwiać malowniczy widok na Bramę Frysztacką - przełom Wisłoka i granicę między pogórzami Strzyżowskim i Dynowskim. W Wiśniowej opuściliśmy autokar i weszliśmy na niebieski szlak. Pierwszą atrakcja naszej wycieczki było przekroczenie kładki na Wisłoku która kołysała się kiedy nasza grupa przez nią przechodziła.

Po pokonaniu stromego podejścia weszliśmy na teren rezerwatu geologicznego Herby. Wędrując grzbietem przez lasy bukowe i grabowe Jazowej podziwialiśmy ostańce skalne. Nietypowa pogoda jak na tę porę roku i rozlegające się od czasu do czasu głosy ptaków spowodowały wrażenie, że jest wczesna wiosna a nie styczeń. Dodatkowa atrakcja wędrówki przez rezerwat było to, że kilkakrotnie przemknęły obok nas sarny. Mimo naszych obaw okazało się, że szlak w większości był suchy, dopiero podczas schodzenia do Rzepnika musieliśmy kluczyć po lesie aby ominąć kałuże.

W Rzepniku zwiedziliśmy dawna cerkiew grekokatolicka pod wezwaniem św. Paraskewi, obecnie kościół katolicki. Budowla została wzniesiona w 1912 roku w stylu narodowo ukraińskim. Szczególne wrażenie sprawia kopuła znajdująca się w środku obiektu. Ściany pokryte są malowidłami o tematyce religijnej. Zachowany jest także oryginalny ikonostas.

Kolejna atrakcją Rzepnika jest około 500 letni dąb bezszypułkowy Jagiellon. Ten pomnik przyrody znajduje się tuz obok cerkwi

Sobotni rajd udowodnił nam po raz kolejny, że z perspektywy Zaczernia trudno właściwie ocenić warunki pogodowe na pogórzu lub w górach, oraz, że aby wesoło spędzić czas wystarczą tylko dobre chęci.

 

 

 

Wpis do książeczki GOT

 

 
Copyright 2006-2014 Zespół Szkół w Zaczerniu