Pasmo Jazowej

11 stycznia 2014 r.

trasa: Zaczernie - Wiśniowa - Rzepnik - Zaczernie

W sobotę 11 stycznia wyruszyliśmy na kolejna wycieczkę, naszym celem było leżące na terenie pogórza Dynowskiego pasmo Jazowej. Przejechaliśmy przez Rzeszów i Strzyżów w kierunku Frysztaka Zanim wysiedliśmy w Wiśniowej mogliśmy podziwiać malowniczy widok na Bramę Frysztacką - przełom Wisłoka i granicę między pogórzami Strzyżowskim i Dynowskim. W Wiśniowej opuściliśmy autokar i weszliśmy na niebieski szlak. Pierwszą atrakcja naszej wycieczki było przekroczenie kładki na Wisłoku która kołysała się kiedy nasza grupa przez nią przechodziła.

Po pokonaniu stromego podejścia weszliśmy na teren rezerwatu geologicznego Herby. Wędrując grzbietem przez lasy bukowe i grabowe Jazowej podziwialiśmy ostańce skalne. Nietypowa pogoda jak na tę porę roku i rozlegające się od czasu do czasu głosy ptaków spowodowały wrażenie, że jest wczesna wiosna a nie styczeń. Dodatkowa atrakcja wędrówki przez rezerwat było to, że kilkakrotnie przemknęły obok nas sarny. Mimo naszych obaw okazało się, że szlak w większości był suchy, dopiero podczas schodzenia do Rzepnika musieliśmy kluczyć po lesie aby ominąć kałuże.

W Rzepniku zwiedziliśmy dawna cerkiew grekokatolicka pod wezwaniem św. Paraskewi, obecnie kościół katolicki. Budowla została wzniesiona w 1912 roku w stylu narodowo ukraińskim. Szczególne wrażenie sprawia kopuła znajdująca się w środku obiektu. Ściany pokryte są malowidłami o tematyce religijnej. Zachowany jest także oryginalny ikonostas.

Kolejna atrakcją Rzepnika jest około 500 letni dąb bezszypułkowy Jagiellon. Ten pomnik przyrody znajduje się tuz obok cerkwi

Sobotni rajd udowodnił nam po raz kolejny, że z perspektywy Zaczernia trudno właściwie ocenić warunki pogodowe na pogórzu lub w górach, oraz, że aby wesoło spędzić czas wystarczą tylko dobre chęci.