Szkolna Droga Krzyżowa 2016 - Kalwaria Zebrzydowska

5 - 6 marca 2016 r.

trasa: Zaczernie - Lanckorona - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Kraków Łagiewniki - Zaczernie

Przy pięknej wiosennej pogodzie w dniach 5 - 6 marca 2016 roku już po raz dziesiąty odbyła się Szkolna Droga Krzyżowa w terenie. Wzięło w niej udział 54 osoby, którzy wraz z ks. Robertem Karasiem, panem Marcinem Kowalskim - szkolnym opiekunem PTTKu i panią Zenobią Twardzik pielgrzymowali śladami naszego wielkiego Polaka, papieża - św. Jana Pawła II. Okazją ku temu były piękne i malownicze tereny Pogórza Wielickiego, w których urodził się i wzrastał nasz święty Papież.

Wspólne pielgrzymowanie rozpoczęło się w sobotę tuż po godz. 5.40, kiedy to uczestnicy z modlitwą na ustach wyruszyli w drogę. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Lanckorony wraz z ruinami zamku z czasów króla Kazimierza Wielkiego. Tam uczestnicy zapoznali się z historią i ukształtowaniem terenu na którym stali. Następnie wszyscy udali się do Wadowic, gdzie zobaczyli piękną Bazylikę i zwiedzili Dom - Muzeum św. Jana Pawła II.

Kolejnym punktem programu była Kalwaria Zebrzydowska, która nazywana jest od wieków Polską Jerozolimą. To tam znajduje się maryjno - pasyjne sanktuarium do którego przybywają rzesze pielgrzymów z Polski i z zagranicy. Sanktuarium to w 1999 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako jedyna kalwaria na świecie. Tam wszyscy pielgrzymi wzięli udział w Drodze Krzyżowej odprawionej przy kalwaryjskich dróżkach oraz wieczornej Mszy świętej, po której zwiedzili klasztor oo. Bernadynów.

W niedzielny poranek uczestnicy pielgrzymki udali się do Krakowa, gdzie zwiedzili Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i zapoznali się z orędziem Pana Jezusa skierowanym do św. s. Faustyny Kowalskiej. Tam wszyscy przeszli przez Bramę Miłosierdzia oraz uczestniczyli we Mszy św. w kaplicy przyklasztornej. Następnym punktem programu było nawiedzenie sanktuarium św. Jana Pawła II, które stoi na ruinach kamieniołomu fabryki Solvay, w której pracował młody Karol Wojtyła. Ostatnim punktem naszego pielgrzymowania było Opactwo Benedyktynów w Tyńcu wraz z jego bogatą historią.

Po tak bogatym programie, wszyscy pełni wrażeń szczęśliwie powrócili do swoich domów. Mamy nadzieję, że poznane wiadomości i miejsca jak najdłużej pozostaną w pamięci wszystkich uczestników pielgrzymki. Już dzisiaj zapraszamy do wzięcia udziału w przyszłorocznej Szkolnej Drodze Krzyżowej.

Ks. Robert Karaś