Aktualności

 Patron szkloły

  Dyrekcja

  Nauczyciele

 Dokumenty szkoły

 

 Kontakt

 Galeria

 Uczniowie

 Plany lekcji

 Kalendarz szkolny

 SKKT PTTK Nr3

 Chemia

 Zajęcia pozalekcyjne

 Sport

 Samorząd Szkolny

 Szkolne Koło Caritas

 Dzieje Zaczernia

 Historia Szkoły

 Klub Europejski

 Język polski

 Język angielski

 Rada Rodziców

Google

Nakarm głodne dziecko - wejdŸ na stronę www.Pajacyk.pl

Dziecko w sieci

 

 

Szkolna Droga Krzyżowa 2016 - Kalwaria Zebrzydowska

5 - 6 marca 2016 r.

trasa: Zaczernie - Lanckorona - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Kraków Łagiewniki - Zaczernie

 

Przy pięknej wiosennej pogodzie w dniach 5 - 6 marca 2016 roku już po raz dziesiąty odbyła się Szkolna Droga Krzyżowa w terenie. Wzięło w niej udział 54 osoby, którzy wraz z ks. Robertem Karasiem, panem Marcinem Kowalskim - szkolnym opiekunem PTTKu i panią Zenobią Twardzik pielgrzymowali śladami naszego wielkiego Polaka, papieża - św. Jana Pawła II. Okazją ku temu były piękne i malownicze tereny Pogórza Wielickiego, w których urodził się i wzrastał nasz święty Papież.

Wspólne pielgrzymowanie rozpoczęło się w sobotę tuż po godz. 5.40, kiedy to uczestnicy z modlitwą na ustach wyruszyli w drogę. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Lanckorony wraz z ruinami zamku z czasów króla Kazimierza Wielkiego. Tam uczestnicy zapoznali się z historią i ukształtowaniem terenu na którym stali. Następnie wszyscy udali się do Wadowic, gdzie zobaczyli piękną Bazylikę i zwiedzili Dom - Muzeum św. Jana Pawła II.

Kolejnym punktem programu była Kalwaria Zebrzydowska, która nazywana jest od wieków Polską Jerozolimą. To tam znajduje się maryjno - pasyjne sanktuarium do którego przybywają rzesze pielgrzymów z Polski i z zagranicy. Sanktuarium to w 1999 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako jedyna kalwaria na świecie. Tam wszyscy pielgrzymi wzięli udział w Drodze Krzyżowej odprawionej przy kalwaryjskich dróżkach oraz wieczornej Mszy świętej, po której zwiedzili klasztor oo. Bernadynów.

W niedzielny poranek uczestnicy pielgrzymki udali się do Krakowa, gdzie zwiedzili Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i zapoznali się z orędziem Pana Jezusa skierowanym do św. s. Faustyny Kowalskiej. Tam wszyscy przeszli przez Bramę Miłosierdzia oraz uczestniczyli we Mszy św. w kaplicy przyklasztornej. Następnym punktem programu było nawiedzenie sanktuarium św. Jana Pawła II, które stoi na ruinach kamieniołomu fabryki Solvay, w której pracował młody Karol Wojtyła. Ostatnim punktem naszego pielgrzymowania było Opactwo Benedyktynów w Tyńcu wraz z jego bogatą historią.

Po tak bogatym programie, wszyscy pełni wrażeń szczęśliwie powrócili do swoich domów. Mamy nadzieję, że poznane wiadomości i miejsca jak najdłużej pozostaną w pamięci wszystkich uczestników pielgrzymki. Już dzisiaj zapraszamy do wzięcia udziału w przyszłorocznej Szkolnej Drodze Krzyżowej.

Ks. Robert Karaś

 

 

 

 
Copyright 2006-2016 Zespół Szkół w Zaczerniu