Szkolna Droga Krzyżowa 2017 - Góra Św. Anny

25 -26 marca 2017 r

trasa: Zaczernie - Opole - Kamień Śląski - Góra Św. Anny - Żyrowa - Gogolin - Moszna - Głogówek - Zaczernie

Na naszą kolejną drogę krzyżową udaliśmy się na Górny Śląsk na Górę Św. Anny. Pobudka była bardzo wczesna, ponieważ z Zaczernia wyjeżdżaliśmy o 4 rano. Rankiem przywitała nas zimna, mglista i wilgotna pogoda. Podróż upłynęła nam bardzo szybko, około 9 dotarliśmy do Opola. Tam spotkaliśmy się z naszym przewodnikiem p. Wojtkiem. Pierwszym obiektem który zwiedziliśmy było Muzeum Polskiej Piosenki, spędziliśmy tam ponad 1,5 godziny i nie był to czas stracony. Następnie odwiedziliśmy słynny Amfiteatr Opolski, gdzie p. Marcin zrobił nam zdjęcie grupowe na scenie (czuliśmy się jak gwiazdy piosenki).W trakcie spaceru po mieście zwiedziliśmy Katedrę Opolską św. Krzyża, Ratusz, Rynek ze złotymi gwiazdami z nazwiskami polskich piosenkarzy i zespołów muzycznych, Kaplicę św. Anny z grobami 8 Piastów opolskich, Kaplicę św. Wojciech oraz Uniwersytet Opolski. Po zwiedzeniu miasta wsiedliśmy do autokaru .Zanim dotarliśmy na Górę św. Anny, po drodze odwiedziliśmy Sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim. Na miejsce dotarliśmy koło godz.17, zakwaterowaliśmy się i zjedliśmy obiadokolację. O godz.18 mieliśmy mszę św., a po niej wieczorną drogę krzyżową w Grocie Loretańskiej, którą prowadził nasz ks. Robert .

Niedzielę 26 marca 2017r. rozpoczęliśmy mszą św. o godz.7 rano, zjedliśmy śniadanie, spakowaliśmy się i o godz.9 ruszyliśmy w teren. Rozpoczęliśmy zwiedzanie Kalwarii św. Anny od kaplicy św. Krzyża. Kalwaria powstała na przełomie XVII i XVIII w. i składa się 25 kapliczek. Na najwyższym punkcie Wyżyny Śląskiej 407m.n.p.m Górze Chełm lub Górze św. Jerzego znajduje się Bazylika Mniejsza. Na terenie wzniesienia utworzono Park Krajobrazowy "Góra św. Anny". Jest on pochodzenia wulkanicznego. W dawnym wyrobisku po eksploatacji bazaltu i wapienia utworzono rezerwat geologiczny. Znajduje się tam prześliczna ścieżka edukacyjna. Na terenie parku w amfiteatrze skalnym znajduje się także Pomnik Czynu Powstańczego projektu Xawerego Dunikowskiego. Po 2-godzinnym spacerze wsiedliśmy do autokaru i dotarliśmy do przepięknego eklektycznego zamku w Mosznie. To zamek o bajkowej architekturze. Składa się z 99 wież i 365 pomieszczeń, otacza go rozległy park ze skupiskami rododendronów. Ostatnim punktem naszego programu był Głogówek, gdzie w Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej znajduje się Domek Loretański z Czarną Madonną. Po krótkiej modlitwie w kaplicy ruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Wszyscy uczestnicy tej pielgrzymko-wycieczki byli bardzo zadowoleni i chętnie wybiorą się na drogę krzyżową w przyszłym roku.

WIDEORELACJA