Aktualności

 Patron szkloły

  Dyrekcja

  Nauczyciele

 Dokumenty szkoły

 

 Kontakt

 Galeria

 Uczniowie

 Plany lekcji

 Kalendarz szkolny

 SKKT PTTK Nr3

 Chemia

 Zajęcia pozalekcyjne

 Sport

 Samorząd Szkolny

 Szkolne Koło Caritas

 Dzieje Zaczernia

 Historia Szkoły

 Klub Europejski

 Język polski

 Język angielski

 Rada Rodziców

Google

Nakarm głodne dziecko - wejdŸ na stronę www.Pajacyk.pl

Dziecko w sieci

 

 

Korbania - Łopiennik

9 maja 2015 r.

trasa: Zaczernie - Sanok - Bukowiec - Korbania (894m) - Przeł. Hyrcza - Łopienka - Łopiennik (1069m) - Łopieninka - Jabłonki - Zaczernie

 

W sobotę 9 maja odbył się ostatni rajd naszego koła w roku szkolnym 2014/2015, na podsumowanie naszych wyjazdów wybraliśmy trasę w Bieszczadach prowadzącą z Bukowca do Jabłonek. W wycieczce wzięli udział członkowie koła z Zaczernia, Trzebowniska, Wólki Podleśnej i Rzeszowa. Jak zwykle wyruszyliśmy z Zaczernia około godziny 6 rano. Po drodze zatrzymaliśmy się na krótki postój na stacji benzynowej w Zahutyniu i przed Leskiem skręciliśmy w stronę Polańczyka. Małą obwodnicą bieszczadzką dotarliśmy do Bukowca skąd wyruszyliśmy na pieszą wędrówkę. Pierwszym szczytem na naszym szlaku który zdobyliśmy była Korbania (894 m), na której szczycie znajduje się wieża widokowa z której mogliśmy podziwiać panoramę Bieszczadów od Smereka po Tarnicę oraz jezioro Solińskie.

Dalej nasza droga wiodła przez przełęcz Hyrcza do Łopienki. W miejscowości tej przed II wojną światową mieszkało 361 mieszkańców, była ona centrum kultu maryjnego w Bieszczadach, obecnie znajduje się w niej tylko cerkiew grekokatolicka pod wezwaniem św. Męczennicy Paraskewii, od 1983 roku stopniowo odbudowywana dzięki staraniom Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, zrekonstruowana kaplica grobowa oraz dzwonnica.

Po krótkim odpoczynku pod otaczającymi cerkiew starymi lipami opuściliśmy tereny dawnej wsi i wyruszyliśmy na podbój najwyższego szczytu na naszej wycieczce - Łopiennika (1069m). Strome podejścia wymagały dużo wysiłku, wynagrodził nam to widok lasu w wiosennej szacie, mieniącego się różnymi odcieniami zieleni a spostrzegawczy uczestnicy naszej wycieczki mieli możliwość spotkania salamandry plamistej.

Z Łopiennika zeszliśmy do Jabłonek gdzie zaparkował z niecierpliwością wyczekiwany autobus który zawiózł nas do domu.

 

 

Wpis do książeczki GOT

 

 
Copyright 2006-2015 Zespół Szkół w Zaczerniu