Zimowa wędrówka w Magurskim PN

15 lutego 2014 r.

trasa: Zaczernie - Jasło - Krempna - Żydowskie - Wysokie (657m) - Ożenna - Krempna - Zaczernie

W sobotę 15.02 wyruszyliśmy na drugą w tym roku kalendarzowym zimową wędrówkę, tym razem po Magurskim Parku Narodowym. Wyjechaliśmy wczesnym rankiem i po drodze tradycyjnie zatrzymaliśmy się na stacji Grosar koło Jasła aby zjeść śniadanie i zrobić ostatnie zakupy. Następnie bardzo urokliwą, krętą drogą wzdłuż doliny Wisłoki dotarliśmy do Krempnej. Duża miejscowość, siedziba gminy przywitała nas prawie wiosenną pogodą z niewielkimi śladami śniegu. Zatrzymaliśmy  się koło zapory wodnej i z tego miejsca rozpoczęliśmy naszą wędrówkę. Szeroką drogą przez las dotarliśmy do ścieżki przyrodniczej "Kiczera" im. prof. Rafińskiego. Bardzo ciekawa z 13 stacjami, tablicami informacyjnymi i drewnianymi mostkami, które ułatwiały poruszanie się. Ostatnia stacja została zlokalizowana w miejscowości Żydowskie. Ta  wioska już nie istnieje pozostały po niej tylko ślady dawnego cerkwiska i cmentarza łemkowskiego. Po krótkim odpoczynku i nabraniu sił zaczęliśmy mozolną wędrówkę  stromym zboczem w kierunku najwyższego szczytu  naszego rajdu Wysokie (657m n.p.m.) Tu pogoda nas zaskoczyła, dużo śniegu, niewielki mróz, dość silny wiatr. Nasi uczniowie mieli dużą frajdę, przez całą trasę toczyli bitwę na śnieżki. Dziewczynki nawet ulepiły bałwana. Na szczycie przebywaliśmy krótko bo wiał silny wiatr i duże zachmurzenie uniemożliwiło nam podziwianie widoków. Szerokim, zaśnieżonym traktem przy bardzo silnym wietrze zeszliśmy do Ożennej, a tam czekał już na nas autokar. Dojechaliśmy do Krempnej. Zwiedziliśmy Cerkiew pw. śś. Kosmy i Damiana z XVIII w. z pięknym ikonostasem. Na tym zakończyła się nasza górska wyprawa. Wróciliśmy w godzinach popołudniowych do Zaczernia w dobrych humorach i zadowoleni. Do zobaczenia na następnym szlaku.