Pasmo Królewskiej Góry

17 stycznia 2015 r.

trasa: Zaczernie - Wysoka Strzyżowska - Królewska Góra - "Kamieniec" - Czarnorzeki - Zaczernie

W sobotę 17 stycznia wyruszyliśmy na kolejną wyprawę, tym razem naszym celem było pasmo Królewskiej Góry z ruinami zamku "Kamieniec" i rezerwatem "Prządki". Przejechaliśmy trasę Rzeszów - Strzyżów, zatrzymaliśmy się na stacji paliw w Dobrzechowie, a następnie dojechaliśmy do Wysokiej Strzyżowskiej, opuściliśmy autokar i wyruszyliśmy na trasę. Po krótkim marszu doszliśmy do cerkwi w Rzepniku, rok temu tam zakończyliśmy nasz "zimowy" rajd. Zwiedziliśmy cerkiew grekokatolicką pod wezwaniem św. Paraskewi zbudowaną na początku XX wieku z pięknymi malowidłami i ikonostasem. Drugą atrakcją był 500-letni dąb bezszypułkowy "Jagiellon" -drzewo pomnikowe. Z Rzepnika, odsłoniętym terenem z resztkami śniegu. powędrowaliśmy w kierunku granicy lasu. Las przywitał typową pogodą jesienną, brązowe liście i ani śladu śniegu. Wędrując przez las zdobyliśmy dwa szczyty Polana(440m) i Królewska Góra(554m). Pojawiło się więcej śniegu i krajobraz stał się bardziej zimowy. Koło południa dotarliśmy do zamku "Kamieniec". Pan przewodnik opowiedział nam historię zamku, przybliżył istotę sporu pomiędzy hrabiną Skotnicką, a panem Firlejem. Zwiedziliśmy dwie salki muzealne i punkt widokowy. Trzeba było bardzo uważać bo teren był bardzo oblodzony. Malowniczą ścieżką przyrodniczą, dość stromą udaliśmy się w kierunku rezerwatu "Prządki". Na miejscu pan Marcin opowiedział nam legendę związaną z nazwą rezerwatu. My idąc ścieżką między kamiennymi ostańcami podziwialiśmy ich oryginalne i ciekawe kształty. Było tu bardzo duże oblodzenie i wędrując między kamieniami musieliśmy często przytrzymywać się rękami wystających korzeni. To była ostatnia atrakcja naszego rajdu. Na parkingu koła cerkwi w Czarnorzekach czekał na nas autokar. Pogoda nam dopisała, nie było mrozu ale było trochę śniegu i nasi młodzi uczestnicy rajdu mogli porzucać się śnieżkami. Wczesnym popołudniem dotarliśmy szczęśliwie do Zaczernia. Do zobaczenia na następnej wyprawie.