Magura Wątkowska

21 września 2013 r.

trasa: Zaczernie - Folusz - Wątkowa (846m) - Przełęcz Majdan - Świątkowa Wielka - Kotań - Zaczernie

Liczna grupa entuzjastów wycieczek górskich już zacierała ręce na kolejny wyjazd naszego koła. 21 września wyruszyliśmy w Beskid Niski, a dokładnie teren Magurskiego Parku Narodowego - Pasmo Magury Wątkowskiej. Wycieczkę pieszą rozpoczęliśmy z miejscowości Folusz, skąd powędrowaliśmy do bardzo wyjątkowego miejsca, w którym mały górski potok napotyka kilkumetrowej wysokości próg skalny, a spadając z niego razem tworzą wodospad - Wodospad Magurski. Po odpoczynku i konsumpcji śniadania powędrowaliśmy dalej w kierunku grupy skał stanowiących pomnik przyrody. Skały położone na zboczach góry Kosma noszą nazwę Diabli Kamień. Poznaliśmy tam legendę mówiąco o tym, skąd i w jakich okolicznościach te skały znalazły się właśnie w tym zakątku. Przyglądnęliśmy się temu miejscu dokładnie obchodząc go dookoła. Następnie zeszliśmy do potoku Kłopotnica i żółtym szlakiem zaczęliśmy się wspinać na grzbiet Magury. Po wyjściu na pasmo zielonym szlakiem powędrowaliśmy na Wątkową (846m), a następnie pod obelisk pomnik Jana Pawła II. Z tego miejsca szlakiem czerwonym zeszliśmy na Przełęcz Majdan kierując się dalej doliną potoku Świerzówka. Przez tereny nieistniejącej już dziś wsi Świerzowa Ruska dotarliśmy do Świątkowej Wielkiej. Tutaj czekał na nas transport. Zakończyliśmy wycieczkę pieszą, ale w drodze powrotnej jeszcze zwiedziliśmy cerkwie w Świątkowej Wielkiej i Kotani. W godzinach wieczornych dotarliśmy do naszych domów zmęczeni, lecz pełni wrażeń.