Rajd "Na Magurę Małastowską"

trasa: Zaczernie - Trzcinica - Sękowa - Przełęcz Małastowska - Zaczernie

16 stycznia 2010 odbył się pierwszy rajd w nowym roku kalendarzowym. Naszym celem było pasmo Magury Małastowskiej. Zbiórka uczestników miała miejsce pod szkołą, skąd wyruszyliśmy w kierunku Gorlic. Za Jasłem, w miejscowości Trzcinica, zjechaliśmy na chwile z głównej drogi, aby podjechać do powstającego właśnie skansenu archeologicznego "Karpacka Troja". Skansen udostępniony będzie dla zwiedzających od maja tego roku. Na razie mogliśmy go podziwiać tylko zza szyb autokaru. Następnie podjechaliśmy do kolejnego zabytku na naszej trasie, znajdującego się również w Trzcinicy, a mianowicie drewnianego kościoła pw Św. Doroty. Obiekt ten w stylu gotyckim wzniesiony został w XV wieku. Kolejnym zabytkiem, który mieliśmy okazje zwiedzać był XVI wieczny drewniany kościół pw. Św. Filipa i Jakuba w Sękowej. Ten szczególnie cenny obiekt został w 2003 roku wpisany na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Po zwiedzeniu kościoła i przybiciu pamiątkowych pieczątek w książeczkach GOT ruszyliśmy na szlak. Idąc niebieskim szlakiem zmierzaliśmy do celu naszej wędrówki do Przełęczy Małastowskiej. Po minięciu ostatnich siedzib ludzkich w przysiółku Puste Pole weszliśmy w las brnąc w śniegu po nieprzetartym szlaku. Przechodząc przez Obocz (627m), Puszcze (581m) i Brusy dotarliśmy do Przełęczy Owczarskiej, gdzie mieliśmy dłuższą przerwę. Odpoczywaliśmy posilając się oraz obcując z naturą, mając przed oczyma przepiękne widoki odkrytych zaśnieżonych łąk, pokrytych śniegiem drzew, błękitu nieba i dzikości tych gór.

Przed nami był najtrudniejszy odcinek dzisiejszej trasy. Zalęgający śnieg na szlaku mocno utrudniał nam marsz, co zabierało nam dużo czasu i sił. Wdrapaliśmy się na Ostry Dział. a następnie po bardzo stromym zboczu na Magurę Małastowską (813m). Było to najwyższe wzniesienia jakie tego dnia osiągnęliśmy. Na szczycie chwila wytchnienia, grupowe zdjęcie i dalej na gorącą herbatkę i pierogi do schroniska PTTK na Magurze Małastowskiej. Obiekt ten jest najwyżej położonym schroniskiem w Beskidzie Niskim. Leży na wysokości 740 m n.p.m. Zbudowany został w 1955r. Po wejściu do środka naszą uwagę przykuła charakterystyczna winda, która służyła do obsługi klientów. Osoba która zamawia posiłek musi wykrzyczeć jego nazwę w dół do szybu windy. Zamówione danie wyjeżdża do góry, a opłatę umieszcza się na półce windy. Ot taka nowinka techniczna, która uczestnikom rajdu przypadłą do gustu.

Po naładowaniu akumulatorów zostało nam już jedynie 15 minut na zejście na Przełęcz Małastowską, gdzie czekał na nas bus. Na przełęczy najbardziej wytrwali uczestnicy podeszli jeszcze 100m aby zwiedzić bardzo ciekawy obiekt, cmentarz wojenny z I wojny światowej projektu Duszana Jurkovicza.

Był to bardzo udany rajd zimowy. Mieliśmy tego dnia wiele wspaniałych widoków przy pięknej pogodzie. Wszyscy bardzo zadowoleni i szczęśliwi wróciliśmy do domów. Życzymy sobie więcej tak udanych wycieczek górskich.

Do zobaczenia na szlaku!!!