Aktualno軼i

Samorz康 Szkolny

Szkolne Ko這 Caritas

Historia Szko造

Nakarm g這dne dziecko - wejd na stron www.Pajacyk.pl

Droga Krzy穎wa z Mrukowej

trasa: Zaczernie - Osiek Jasielski - Mrukowa - 安ierzowa (801m) - Mrukowa - Zaczernie

24 marca odby豉 si Droga Krzy穎wa zorganizowana przez SKKT PTTK nr 3 dzia豉j帷e w naszej szkole. W tym roku odprawiona zosta豉 z Mrukowej, ma貫j miejscowo軼i po這穎nej w otulinie Magurskiego Parku Narodowego. Zbi鏎ka uczestnik闚 odby豉 si tradycyjnie o 6 rano. Na wyjazd zdecydowa這 si 18 os鏏. Opiek sprawowali ks ㄆkasz Mariuszyc oraz pan Marcin Kowalski.

Pierwszym przystankiem na drodze do Mrukowej by豉 miejscowo嗆 Osiek Jasielski malowniczo po這穎na nad rzek Wis這k. Jest to siedziba gminy, a s造nie z przepi瘯nego drewnianego ko軼io豉 z XV w. niedawno gruntownie odrestaurowanego. Uda這 nam si zobaczy go tylko z zewn徠rz gdy gospodarz, ks. proboszcz by nieobecny.

Z miejscowo軼i Mrukowa wyruszyli鄉y na Drog Krzy穎w wzd逝 鄴速ego szlaku prowadz帷ego do Kotani. Szlak ten prowadzi r闚nolegle do stacji drogi krzy穎wej ale tylko przy jej ostatnich stacjach. Fakt ten spowodowa 瞠 opu軼ili鄉y kilka pierwszych kapliczek zatrzymuj帷 si p騧niej w dowolnych miejscach w lesie. Po kilkudziesi璚iu minutach marszu dotarli鄉y do miejsca gdzie ko鎍z si kapliczki i znajduje si tam kaplica MB wraz z figur. Odpocz瘭i鄉y tam i wrzucili鄉y co nieco za z帳.

Z miejscem tym zwi您ana jest legenda. Ot騜, wg tradycji figura MB z Sanktuarium w Tarnowcu, mia豉 by przyniesiona w XV w. z 闚czesnych W璕ier do Polski. Dzisiaj w kaplicy MB w Mrukowej znajduje si kopia figury z Tarnowca. Obecna kaplica zosta豉 wybudowana na pocz徠ku XX w., .przez Jakuba i Wojciecha Bal闚 z Samokl瘰k, w豉軼icieli okolicznych las闚. Wybudowano j w miejscu poprzedniej, drewnianej, na kt鏎ej mia豉 znajdowa si data 1444 r. W 軼ianie kaplicy znajduje si kamie, na kt鏎ym znajduj si odbite stopy MB. Wg przekazu MB odcisn窸a swoje stopy na tym kamieniu w czasie odpoczynku, podczas przenoszenia figury, kiedy nios帷y figur postawili j na opisywanym kamieniu. Historia kaplicy, cudownego 廝鏚e趾a wyp造waj帷ego obok, znajduje si wewn徠rz kaplicy, gdzie ka盥y pielgrzym i turysta mo瞠 si z ni zapozna.

Ruszyli鄉y w dalsz drog w kierunku wybitnego szczytu Pasma Magury W徠kowskiej, na stokach kt鏎ej znajdowali鄉y si, 安ierzowej (801m). Czym wy瞠j tym warunki by造 coraz trudniejsze. 好iegu przybywa這 a szlak by nieprzetarty co znacznie utrudnia這 w璠r闚k. Ostatecznie po wyczerpuj帷ej walce ze 郾iegiem uda這 nam si dotrze na szczyt. Po chwili odpoczynku i pami徠kowym zdj璚iu podj瘭i鄉y decyzje o powrocie t sam drog. Powr鏒 by ju zdecydowanie 豉twiejszy przetart 軼ie磬. Na dole czeka ju na nas bus, kt鏎ym wr鏂ili鄉y ca這 i szcz窷liwie do Zaczernia. Mimo wyczerpania uczestnik闚 w drodze powrotnej jak zwykle panowa radosny gwar

Wpis do ksi捫eczki GOT