Okolice Tarnowa

10 grudnia 2016 r.

trasa: Zaczernie - Skrzyszów - Zawada (Góra św. Marcina) - Tarnowiec - Tarnów - Dębica - Zaczernie

Jak zwykle wczesnym rankiem 10 grudnia 2016 r. udaliśmy się na ostatnią wycieczkę w tym roku kalendarzowym. Celem naszej wędrówki było Pogórze Ciężkowickie, ciekawe ale rzadko odwiedzane. Nasza grupa liczyła tym razem 64 osoby. Dotarliśmy autokarem do miejscowości Skrzyszów koło Tarnowa. Wędrówkę rozpoczęliśmy od zwiedzania kościoła pw. św. Stanisława BM. Jest to drewniany późnogotycki kościół zbudowany w 1517 r., a w XVIII w. powiększono go o nawę i dostawiono słupową wieżę. Pod koniec XVIII w. dobudowano do nawy dwie kaplice "żeńską" i "męską". Ściany i stropy pokryte są secesyjną polichromią. Świątynia otoczona jest otwartymi sobotami. Następnie drogą przez las udaliśmy się w kierunku Zawady, po drodze odwiedziliśmy pomnik 53 Polaków rozstrzelanych przez hitlerowców w latach 1939-1945 r. w lesie Kruk. Drugim ważnym obiektem który odwiedziliśmy był kościół św. Marcina Biskupa w Zawadzie. Drewniany, gotycki kościółek z XV w. o konstrukcji zrębowej i barokowym wystroju. Dach pokryty gontem, a nawa otoczona sobotami. Okazało się, że z tej parafii pochodzi beatyfikowany 5 grudnia 2015 r. franciszkanin konwentualny, misjonarz, O. Zbigniew Strzałkowski, który zginął męczeńską śmiercią w Peru 9 sierpnia 1991 roku. Proboszcz bardzo pięknie opowiedział nam o życiu o. Zbigniewa oraz mogliśmy dotknąć jego relikwii. Zwiedziliśmy jeszcze ruiny Zamku Tarnowskich i udaliśmy się w drogę powrotną .W Dębicy mieliśmy jeszcze krótki postój w restauracji McDonald`s na jedzenie i około godz. 16 byliśmy już w domu.