Pasmo Brzanki

22 listopada 2014 r.

trasa: Zaczernie - Pilzno - Jodłowa - Zapole - Brzanka (534m) - Lubaszowa - Tuchów - Zaczernie

Dnia 22 listopada 2014r. o godzinie 6 rano wyruszyliśmy na kolejny rajd. Tym razem ruszyliśmy na Pogórze Ciężkowickie w Pasmo Brzanki. Z Zaczernia pojechaliśmy autokarem przez Rzeszów, Pilzno, Jodłową do Wisowej. Ponieważ dzień był mglisty zamiast wyruszyć z Wisowej pojechaliśmy troszeczkę dalej i swoją pieszą wędrówkę rozpoczęliśmy od Zapola. Swoje kroki skierowaliśmy w stronę Kamionki   (510 m n.p.m.) - szczytu w środkowej części Pasma Brzanki.   Góra położona jest na północ od wsi Żurowa. Większość naszej drogi prowadziła przez las mieszany, który o tej porze roku, w niektórych miejscach pokryty był cienką warstwą śniegu. Na głowę od czasu do czasupadał nam śnieg z deszczem. Mimo jesiennej aury dzielnie doszliśmy na Ostry Kamień (527m) . Szczyt swą nazwę zawdzięcza znajdującej się w pobliżu wierzchołka wychodni   skalnej w kształcie wysokiej pochylonej grzędy, zbudowanej z piaskowca    istebniańskiego. Z Ostrego Kamienia szlakiem doszliśmy do schroniska turystycznego Bacówka Brzanka   (dawniej   Bacówka PTTK na Brzance) zarządzanego obecnie przez osoby prywatne. Obiekt położony jest na wysokości 508 m n.p.m. pod szczytem Brzanka   na Pogórzu Ciężkowickim na terenie Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki. Obecnie schronisko posiada 28 miejsc noclegowych, jadalnię z bufetem i kominkiem oraz trzy węzły sanitarne. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się teren rekreacyjny, boisko do siatkówki, miejsce na ognisko, grill murowany, parking oraz wieża widokowa. Na tę wieżę weszliśmy dla frajdy, gdyż lekkie zamglenie nie dawało możliwości zobaczenia pięknego widoku jaki można zobaczyć z tej wieży. Po odpoczynku i posileniu się w cieple jadalni ruszyliśmy na wzniesienie Brzanka (534 m n.p.m.) - znajdujące się na terenie   na południe od Tuchowa. Wraz z Liwoczem  ( 562 m n.p.m.) są najwyższymi szczytami Pasma Brzanki   - ciągu wzniesień pomiędzy dolinami rzek Białej i Wisłoki. Dalej nasza droga wiodła przez   Morgi   (453 m n.p.m.) - grzbiet w zachodniej część Pasma Brzanki   na Pogórzu Ciężkowickim , w pobliżu wsi Lubaszowa do Tuchowa. Na miejscu mieliśmy możliwość zobaczenia Bazylik pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa i Męczennika z klasztorem redemptorystów   ? murowany barokowy kościół    przyklasztorny (od 1951 roku parafialny   ) w   Tuchowie sanktuarium maryjne i miejsce pielgrzymkowe diecezji tarnowskiej, od 2010 bazylika mniejsza. Obok kościoła znajdują się zabudowania klasztoru zgromadzenia redemptorystów, którzy opiekują się tym sanktuarium, wybudowane w końcu XIX wieku. Oprócz wnętrza bazyliki mogliśmy zobaczyć ruchomą szopkę. Poruszające się postaci przedstawiają różne społeczności ubrane w kolorowe stroje, które niedawno zostały odnowione. Obok znajduje się Muzeum Misyjne z pamiątkami z egzotycznych misji. Po obiekcie oprowadzał nas proboszcz i kustosz o. Bogusław Augustowski CSsR. Potem ruszyliśmy w drogę powrotną do Zaczernia. Miło i aktywnie spędziliśmy tę sobotę.