Pasmo Wilczego

28 lutego 2015 r.

trasa: Zaczernie - Kąkolówka - Wilcze - Sołonka - Straszydle - Zaczernie

Nasz koło dość często odwiedzało Pogórze Dynowskie. Są tam jednak szlaki których jeszcze nie znamy, dlatego w sobotę 28 lutego wybraliśmy się w Pasmo Wilczego. Naszą wycieczkę górską rozpoczęliśmy nieco później niż zwykle bo o godz.6.30. Przejazd autokarem był dość krótki, więc nie było postoju na stacji paliw. Nasze wędrowanie zaczęliśmy w Kąkolówce. Naszym celem było wzgórze Wilcze (506 m). Początkowo szliśmy ubitym traktem, a później weszliśmy w las. Chociaż to jeszcze zima ale warunki prawie wiosenne, było dużo błota i niewielkie placki śniegu. Wzgórze Wilcze to najwyższe wzniesienie w pasie ciągnącym się wzdłuż doliny rzeczki Gwożnica, zwane także Patria, utworzono tam rezerwat "Wilcze". Przedmiotem ochrony są tu zbiorowiska leśne tworzone przez drzewostany jodłowe z domieszką buka. Przez rezerwat prowadzi zielony szlak turystyczny im. gen. Władysława Sikorskiego. Na szczycie  Wilczego znajduje się pomnik i przekaźnik. Tam zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Po krótkim odpoczynku powędrowaliśmy dalej. Trasa była dość długa ale prowadziła w dół przez las. Koło południa dotarliśmy do Sołonki. Znajduje się tam źródło słonej wody. W latach 2009-2010 powstała tam kaskada solna o charakterze zdrojowym, gdyż występujący w solance jod ma właściwości zdrowotne. Po kamiennej ścianie wykonanej z chropowatego piaskowca spływa zdrowotna woda wydobyta spod ziemi. Na końcu naszej wędrówki odwiedziliśmy drewniany kościół pod wezwaniem M.B. Nieustającej Pomocy w Straszydlu. Zbudowano go w 1739 r., wcześniej był to kościół parafialny w Lubeni, przeniesiono go do Straszydla w 1929 r. Na tym zakończyła się nasza wędrówka, pokonaliśmy prawie 24 kilometry. W dobrych humorach, ale nieco obłoceni dotarliśmy w godzinach popołudniowych do Zaczernia. Do zobaczenia na następnym rajdzie.