Na Pogórzu Strzyżowskim

11 czerwca 2016 r.

trasa: Zaczernie - Ropczyce - Mała - Brzeziny - Bardo (534m) - Stępina - Zaczernie

11 czerwca wyruszyliśmy na kolejną, a ostatnią w tym roku szkolnym wędrówkę po górach. Wczesnym rankiem udaliśmy się w kierunku Ropczyc do miejscowości Mała. Nasz rajd rozpoczęliśmy na wzgórze, na którym znajduje się pomnik Chrystusa Króla. Rzeźba ta została zaprojektowana i wykonana przez wywodzącego się z Małej profesora Wojciecha Durka, a wyświecona w 1937 roku. Ma on 17 m wysokości i jest drugim najwyższym pomnikiem Chrystusa Króla w Polsce. W czasie krótkiego postoju przewodnik opowiedział nam ciekawą historię tego miejsca. Dalej poruszaliśmy się wśród pół porośniętych zbożami i zmierzaliśmy w kierunku Brzezin podziwiając piękne krajobrazy Pogórza Strzyżowskiego. Po dotarciu na miejsce zobaczyliśmy piękny zabytkowy, drewniany kościół z XVw, którego historię przedstawił nam tutejszy ksiądz wikary. Następnie udaliśmy się w dalszą trasę na górę Bardo (534m). Kiedy znaleźliśmy się na szczycie, każdy zmęczony ale pełen humoru spożył posiłek. Ostatnim punktem dnia dzisiejszego było zobaczenie tunelu kolejowego w Stępinie. Mogliśmy go przejść i zobaczyć w całości oraz wysłuchaliśmy informacji kiedy i w jaki sposób został zbudowany i był użytkowany. Najprawdopodobniej spotkał się w nim Hitler i Mussolini. Po czym udaliśmy się w drogę powrotną do domu.