Pomorze Kaszubskie i Słowińskie

14 - 20 czerwca 2016 r.

Po nocy spędzonej w autokarze, 15 czerwca 2016 r. o godz. 6.30 zatrzymaliśmy się na parkingu. Po porannej toalecie i śniadaniu ruszyliśmy w kierunku Gdańska. O godz.9 spotkaliśmy się z naszym przewodnikiem p.Arturem. Zwiedzanie Głównego Miasta rozpoczęliśmy od Wyspy Spichrzów przeszliśmy przez Długi Targ, Zieloną Bramę i dotarliśmy do Bazyliki Mariackiej. Po 412 schodach weszliśmy na wieżę widokową skąd podziwialiśmy panoramę Gdańska. W kościele oglądaliśmy kopię słynnego obrazu Memlinga-Sąd Ostateczny (oryginał w Muzeum Narodowym). Następnie przeszliśmy uliczką Mariacką zwaną bursztynową ze względu na dużą ilość sklepików z bursztynową biżuterią i dotarliśmy do Domu Harcerza na pyszny obiad. W drodze na statek zwiedziliśmy Złotą Bramę. Zaokrętowaliśmy się na galeon "Czarna Perła" i popłynęliśmy na Westerplatte gdzie zwiedziliśmy Pomnik Bohaterów Westerplatte. Z powrotem wracaliśmy galeonem "Lew"-rejs powrotny umilał nam bart, który śpiewał urokliwe szanty. Następnie udaliśmy się do Europejskiego Centrum Solidarności  gdzie pan Artur ,w bardzo przystępny sposób oprowadził naszych uczniów po tym współczesnym muzeum. Mogliśmy na żywo zobaczyć "legendę solidarności" Lecha Wałęsę, który przebywał w centrum na spotkaniu. Z centrum na piechotę przeszliśmy do Schroniska Młodzieżowego na ul. Wałową. Po rozpakowaniu pojechaliśmy do Jelitkowa przywitać się z morzem. Młodzież była zachwycona, większość dzieci zaliczyła kąpiel w Bałtyku.

Rano 16 czerwca przywitał nas deszcz ale bardzo szybko przestało padać i w południe zaświeciło słońce. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Zespołu Klasztornego W Kartuzach-obecnie tylko się zwiedza klasztor już nie ma tu zakonników. Spacerkiem przeszliśmy do Muzeum Kaszubskiego gdzie oglądaliśmy tradycyjne sprzęty domowego użytku, instrumenty muzyczne (burczybas i bazuna),zabawki dla dzieci, stroje i hafty kaszubskie, dawny sprzęt rybacki: dłubanki i sieci. Po zakupie pamiątek pojechaliśmy do Chmielna, warsztatu tradycyjnej ceramiki kaszubskiej gdzie z tłustej ilastej gliny wyrabia się różne przedmioty. Nasi uczniowie mogli spróbować jak się posługiwać kołem garncarskim. Obiad zjedliśmy w gospodarstwie agroturystycznym "U chłopa" położonym w uroczysku rzeki Radunia nad jeziorem Kłodno-przepiękne, urokliwe miejsce. Dzień zakończyliśmy w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Zobaczyliśmy tam: najdłuższą deskę świata, bunkier partyzancki ,Dom Sybiraka oraz dom do góry nogami.

Piątek rano przywitał nas ulewnym deszczem, pan Marcin wraz z naszym przewodnikiem p. Piotrem Kowalewskim musieli zmienić program wycieczki ze względu na pogodę. Udaliśmy się do Centrum Techniki "Eksperyment" w Gdyni-jest to odpowiednik Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Po zjedzeniu obiadu udaliśmy się spacerkiem (już przestało padać) do oceanarium, tam spędziliśmy ponad dwie godziny podziwiając florę i faunę mórz i oceanów. W godzinach wieczornych dojechaliśmy do Łeby gdzie nocowaliśmy przez dwie kolejne noce.

Sobota 18 czerwca przywitała nas piękną, słoneczną pogodą. Udaliśmy się na wycieczkę do Kluk do Muzeum Wsi Słowińskiej gdzie podziwialiśmy zagrody wraz w wyposażeniem zamieszkiwane przed stu laty przez rodziny zachodnich Kaszubów. Po zakupie pamiątek i degustacji przepysznej szarlotki pojechaliśmy do Czołpina. Zostawiliśmy autokar na parkingu a sami spacerkiem udaliśmy do latarni morskiej , a następnie na najwyższą wydmę w Polsce mieszczącą się w Słowińskim Parku Narodowym. Po zjedzeniu obiadu udaliśmy się do Łeby-miejsca naszego zakwaterowania. Wieczorem udaliśmy się na plażę i nasze morsy zaliczyły kąpiel w morzu oraz mogliśmy podziwiać piękny zachód słońca.

Niedziela 19 czerwca, po mszy św. kolejką z Łeby dojechaliśmy do przystani w Rąbce zaokrętowaliśmy się na statek i przepłynęliśmy po jeziorze przybrzeżnym Łebsko. Następnie pieszo udaliśmy się na spacer do Wydmy Łąckiej. Tam chwilę poplażowaliśmy, kto chciał to zamoczył nogi w wodzie i pożegnaliśmy się z morzem. Zwiedziliśmy jeszcze Muzeum Wyrzutni Rakiet-dawnej stacji wojskowej i doświadczalnej i statkiem wróciliśmy do Rąbek, a stamtąd do Łeby. U naszych sympatycznych Kaszubów w Łebie zjedliśmy tradycyjny  kaszubski obiad. Przed drogą powrotną do domu dokonaliśmy ostatnich zakupów, zjedliśmy lody i około godz.20 ruszyliśmy w trasę. Do Zaczernia dotarliśmy około 7 rano w poniedziałek, niektórzy uczniowie zjawili się w szkole ale większość odsypiała noc w domu.

Wyjazd był bardzo udany, nasz plan wycieczkowy został prawie w całości zrealizowany z wyjątkiem jednego dnia, dzieci szczęśliwe i zadowolone. Zapraszamy na następne wyprawy.

Zenobia Twardzik