Aktualności

 Patron szkloły

  Dyrekcja

  Nauczyciele

 Dokumenty szkoły

 

 Kontakt

 Galeria

 Uczniowie

 Plany lekcji

 Kalendarz szkolny

 SKKT PTTK Nr3

 Chemia

 Zajęcia pozalekcyjne

 Sport

 Samorząd Szkolny

 Szkolne Koło Caritas

 Dzieje Zaczernia

 Historia Szkoły

 Klub Europejski

 Język polski

 Język angielski

 Rada Rodziców

Google

Nakarm głodne dziecko - wejdŸ na stronę www.Pajacyk.pl

Dziecko w sieci

 

 

Pomorze z Trójmiastem

19 - 23 czerwca 2013 r.

 

W dniach od 19 do 23 czerwca 2013 r. odbyła się najdłuższa w historii szkolnego koła PTTK wycieczka, zorganizowana na Pomorze i do Trójmiasta . Wyjechaliśmy z Zaczernia o godz. 1.00 nocy z lekkim opóźnieniem spowodowanym zaspaniem jednego z uczestników. Dzięki naszemu kierowcy , panu Tomkowi, na czas dojechaliśmy do Płocka, gdzie czekał już na nas przewodnik. W ciągu dwóch godzin zwiedziliśmy Stare Miasto - najstarszą i najważniejszą dzielnicę miasta położoną na wysokim prawym brzegu Wisły. Najważniejsze miejsca jakie zobaczyliśmy to: Wzgórze Tumskie i Stary Rynek oraz najstarszą katolicką świątynię rzymskokatolicką i najcenniejszy zabytek Płocka - Bazylikę katedralną Wniebowzięcia NMP w Płocku - miejsce spoczynku władców Polski.

Drugim ważnym punktem pierwszego dnia był Toruń. Pani przewodnik interesująco opowiadała nam o tym bardzo starym mieście. Zwiedziliśmy Stare Miasto, Nowe Miasto, podpieraliśmy Krzywą Wieżę. W bazylice katedralnej Świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty w Toruniu (Katedra Świętojańska) w której pochowane jest serca króla Jana Olbrachta, zobaczyliśmy pamiątki związane z Mikołajem Kopernikiem - chrzcielnicę, epitafium jemu poświęcone i XVIII-wieczny pomnik. Wyszliśmy na wieżę katedry (ponad 200 krętych i wąskich schodów), skąd rozciągał się piękny widok na miasto i Wisłę. Odpoczęliśmy podczas jedzenia obiadu i wyruszyliśmy zwiedzać Dom Kopernika - prawdopodobne miejsce narodzin astronoma Mikołaja Kopernika. Poznaliśmy tam jego historię życia, zobaczyliśmy zbiór dawnych przyrządów astronomicznych. Ostatni punkt zwiedzania Torunia był "najsmaczniejszy" - w Świecie Toruńskiego Piernika poznaliśmy tajniki pieczenia wspaniałych pierników, sami wykonaliśmy swoje pierniki i oczywiście mogliśmy kosztować te smakołyki. Potem upragniony czas wolny, ostatnie zdjęcia pod pomnikiem Kopernika i przejazd tramwajem na nocleg.

Rankiem, drugiego dnia, po zjedzeniu pysznego śniadania pojechaliśmy do Chełmna, gdzie w pierwszej kolejności przewodnik pokazał nam pocysterski Zespół klasztorny ss. Miłosierdzia. Chełmno jest wyjątkowo bogate w zabytki, zachowało się tutaj siedem gotyckich kościołów, prawie nienaruszony średniowieczny układ urbanistyczny oraz prawie cały obwód murów miejskich. Z wieży kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie, zwanego potocznie "Farą", podziwialiśmy "ceglane" miasto. Młodzież bardzo zainteresowała się ekspozycją rycerzy z Chorągwi Ziemi Chełmińskiej znajdującą się w kościele św. Ducha, mogli wziąć do ręki różnorodną broń rycerską. Z pięknego Chełmna wyruszyliśmy w kierunku Gniewu, gdzie zwiedziliśmy zamek zbudowany przez Zakon Krzyżacki po roku 1290 i rozbudowany w XIV i XV wieku. Bardzo głodni wsiedliśmy do autokaru i po przyjeździe do Pelplina najpierw zjedliśmy pyszny obiad w zabytkowym refektarzu Collegium Marianum czyli męskim ogólnokształcącym liceum katolickim. Z nowymi siłami wyruszyliśmy na zwiedzanie jednej z największych świątyń gotyku ceglanego w Polsce - Bazyliki katedralnej Wniebowzięcia NMP. Potem drzemka w autokarze i przyjazd do Gdańska, gdzie w pierwszej kolejności zakwaterowaliśmy się w wygodnym Schronisku Młodzieżowym. Następnie upragnione spotkanie z polskim morzem, które dla niektórych było bardzo mokrym lecz jednocześnie wesołym spotkaniem. Po pięknym zachodzie słońca wróciliśmy do schroniska na wyczekiwany odpoczynek.

Dzień trzeci rozpoczęliśmy o 7.30 śniadaniem, a potem w drogę - zwiedzanie Gdańska. Pani przewodnik prowadziła nas ulicami Długą i Długi Targ -najpiękniejszymi w Gdańsku, tworzącymi Trakt Królewski. Przy Długim Targu wznoszą się najważniejsze świeckie budowle: Ratusz Głównego Miasta i Dwór Artusa. Stojąca od 1633 r. przed Dworem Artusa Fontanna Neptuna jest symbolem Gdańska - tam zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie całej naszej grupy. Jedną z najbardziej charakterystycznych budowli Gdańska jest Żuraw- największy dźwig portowy średniowiecznej Europy, położony jest nad Motławą. Ulicą Mariacką doszliśmy do Bazyliki Mariackiej zwanej "koroną miasta Gdańska" - to Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, największa ceglana, gotycka świątynia w Europie, powstawał 159 lat w kilku etapach. We wnętrzu pani przewodnik pokazała nam wiele doskonałych dzieł sztuki średniowiecznej i barokowej. Zainteresował nas bardzo stary zegar astronomiczny. I znowu wyjście na wieżę - 400 schodów! Nie wszyscy się zdecydowali, a widoki były wspaniałe. Po męczącej wędrówce na wieżę odpoczywaliśmy na statku. Rejs na Westerplatte był bardzo piękny, Płynąc statkiem podziwialiśmy spichlerze, Wyspę Ołowiankę, statek Sołdek, Stocznię Gdańską i Remontową . W czasie rejsu niektórzy korzystali z pięknego słońca i opalali się. Kiedy wysiedliśmy na Westerplatte - miejsce rozpoczęcia II wojny światowej, poczuliśmy silny wiatr od morza. Pani przewodnik zapoznała nas z historycznymi faktami: w dniach 1-7 września 1939 roku miała miejsce obrona półwyspu przez Polaków pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego. Polacy dzielnie i z największym poświęceniem odpierali ataki wroga. Kapitulacja załogi nie mogącej liczyć dalej na pomoc z zewnątrz, nastąpiła dopiero w dniu 7 września 1939r. Od roku 1966 wznosi się nad Westerplatte 25-metrowy pomnik Obrońców Wybrzeża do którego doszliśmy i tam oczywiście kolejne pamiątkowe zdjęcie. Następnie czas na zakup pamiątek i powrót autokarem do schroniska. Szybkie przygotowania do wyjścia na plażę i kolejne bezpośrednie spotkanie z Morzem Bałtyckim. Tym razem wiele osób pomimo zimnej wody korzystało z kąpieli. Po osuszeniu się wyruszyliśmy brzegiem morza do Sopotu. Wycieczka piesza była wspaniała, doszliśmy do pięknego molo sopockiego i po krótkim odpoczynku powrót - również pieszo. Na nocleg dojechaliśmy tramwajem. Nie obyło się bez przygód - jedna uczennica zostawiła w tramwaju torbę, na szczęście wszystko dobrze się skończyło dzięki szybkiej interwencji pana Marcina.

Na czwarty dzień wycieczki mieliśmy zaplanowane trzy miejsca: Oliwa, Sopot i Gdynia. Rozpoczęliśmy od zwiedzenia Akwarium Gdyńskiego. Mogliśmy tu zobaczyć niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata. Najbardziej spodobała nam się możliwość dotykania ryb w otwartych akwariach. Następnie wkroczyliśmy na pokład ORP Błyskawica - okręt muzeum. Oprócz uzbrojenia widocznego na pokładzie, mogliśmy poznać w jej wnętrzu tradycje Polskiej Marynarki Wojennej. Kolejnym punktem naszej wycieczki była Oliwa. W Katedrze Oliwskiej wysłuchaliśmy pięknego koncertu na słynnych, jednych z największych w Polsce organach. Po zwiedzeniu katedry udaliśmy się na spacer po zabytkowym Parku Oliwskim. Ostatnie miasto jakie zwiedzaliśmy w tym dniu to Sopot. Jedną z największych atrakcji miasta jest molo im. Jana Pawła II - najdłuższe molo nad Morzem Bałtyckim, ma około pół kilometra długości. Po bardzo przyjemnym spacerze po molo przyśpieszyliśmy udając się na obiad. Gdy już nabraliśmy sił powróciliśmy w okolice molo i tam mieliśmy czas na zakupy i indywidualne zwiedzanie. Idąc deptakiem Monte Cassino zobaczyliśmy Krzywy Dom, a kilka osób wybrało się na Latarnię Morską. Dzięki pięknej pogodzie, która utrzymywała się przez całą naszą wycieczkę, mogliśmy po raz trzeci udać się na plażę, tym razem w Sopocie i niektórzy skorzystali z kąpieli morskiej. Był to wspaniały czas relaksu i odpoczynku. Przedostatni dzień zakończyliśmy ogniskiem i pieczoną kiełbaską, a także wspólnymi grami - piłka nożna, siatkówka.

I nadszedł ostatni dzień - niedziela. Tym razem śniadanie było pół godziny wcześniej, byśmy mogli zdążyć na Mszę św. do pobliskiego kościoła. Po Mszy od razu wsiedliśmy do autokaru i ruszyliśmy na Malbork. Od godziny 10.00 zwiedzaliśmy Zamek Krzyżacki - gotycki, ceglany, warowny, otoczony fosą, wzniesiony w kilku etapach od 3 kwartału XIII w. do połowy XV w. przez zakon krzyżacki.

Zamek był rezydencją wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego (1309-1457)oraz rezydencją królów Polski (1457-1772). W czasie II wojny światowej był zdewastowany ( z niszczenia szacowano na 50-60%) i po wojnie rozpoczęto jego odbudowę, która trwa do dziś. Zwiedzanie zakończyliśmy ok. 13.00 i potem prosto na obiad, a następnie długi powrót do Zaczernia. Rodzice przywitali nas kilka minut po 23-ej. Wszyscy byliśmy zmęczeni podróżą, ale szczęśliwi i zadowoleni z pięknej wycieczki.

 

 
 
Copyright 2006-2013 Zespół Szkół w Zaczerniu