" Szlak Przemysko - Sanocki: Przełęcz Przysłup - Roztoka "

trasa: Zaczernie - Dynów - Tyrawa Wołoska - Przełęcz Przysłup - Słonny (668m) - Dział Żydowski (465m) - Rakowa - Zawadka - Poręba Wysoka (618m) - Roztoka - Dąbrówka Starzeńska - Zaczernie

6 października wyruszyliśmy w Góry Sanocko-Turczańskie. To niewielkie pasmo położone na północ od Bieszczad, a na południe od Pogórza Przemyskiego. Naszym celem był szczyt Słonny Wschodni (668m), a następnie na północ przekroczenie masywu Chwaniowa i zejście do Roztoki. Wyjazd bladym świtem w kierunku Dynowa, a dalej Tyrawy Wołoskiej i Przełęczy Przysłup. Z przełęczy rozpoczęliśmy wędrówkę szlakiem czerwonym - zwanym Szlakiem Przemysko-Sanockim łączącym te dwa miasta. Słonny leży w paśmie Gór Słonnych (część Gór Sanocko-Turczańskch). Po osiągnięciu kulminacji rozpoczęliśmy strome zejście przez Dział Żydowski (468m, bardzo ładny punkt widokowy) do Rakowej. W tej miejscowości zwiedziliśmy cerkiew pw. Narodzenia NMP z 1850 roku. Następnie ruszyliśmy doliną potoku Tyrawka przez: Błonie, Rzeki do Zawadki skąd po krótkim odpoczynku zaczęliśmy wspinać się na grzbiet Chwaniowa. Po osiągnięciu Poręby Wysokiej (618 m) zeszliśmy do miejscowości Roztoka. Przy cerkwi pw. Opieki NMP z1938 roku czekał na nas już nasz "ogórek". Obejrzeliśmy cerkiew z zewnątrz i ruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Zatrzymaliśmy się jeszcze w Dąbrówce Starzeńskiej, gdzie obejrzeliśmy ruiny zamku Stadnickich z XVI wieku oraz neoromańską kaplicę grobową Starzeńskich z 1905 roku. Usatysfakcjonowani doznanymi wrażeniami wróciliśmy do naszych domów.