Ropczyce - Wielopole Skrzyńskie

14 stycznia 2017 r.

trasa: Zaczernie - Ropczyce - Borki Chechelskie - Łączki Kucharskie - Wielopole Skrzyńskie - Zaczernie

Tradycyjnie o 6 rano 14 stycznia wyruszyliśmy spod szkoły w Zaczerniu na kolejną wycieczkę. Warunki typowo zimowe, dużo śniegu, niewielki mróz trochę pochmurno. Aby pobudzić się trochę do życia zatrzymaliśmy  na stacji benzynowej, żeby wypić coś ciepłego. Do Ropczyc dojechaliśmy około 7.40 i stąd wyruszyliśmy na naszą wędrówkę. Zrobiło się jasno i pojawił się piękny ośnieżony krajobraz. Szliśmy brzegiem lasu, nasi młodzi turyści mieli okazję porzucać się śnieżkami i porobić orły na śniegu. Po godzinie marszu dotarliśmy do punktu widokowego w Borkach Chechelskich. Znajduje się tu krzyż III Tysiąclecia, mierzący 47 m (jest to najwyższy krzyż w Europie). Budowano go w latach 2001-2006, został poświęcony przez ks. Bp Kazimierza Górnego w 2010 r. jest symbolem zwycięstwa dobra nad złem. Krzyż umieszczony jest na wzniesieniu 341m. Z oszklonego tarasu można podziwiać okolice Ropczyc. Wyruszyliśmy w dalszą drogę w kierunku miejscowości Wielopole Skrzyńskie. Chcieliśmy dotrzeć tam czarnym szlakiem ale z powodu dużej ilości śniegu i słabo widocznych znaków zmieniliśmy trasę. Przetartą drogą dotarliśmy do Łączek Kucharskich gdzie czekał na nas autokar. Na koniec jeszcze zwiedzanie muzeum w Wielopolu. Tam urodził się w 1915 r. jeden z największych artystów XX w. Tadeusz Kantor, spędził on tu wczesne dzieciństwo. Po śmierci artysty zrodził się pomysł utworzenia muzeum w starej plebani udało to się zrealizować w 2006 r. Mieliśmy okazję zobaczyć pamiątki z dzieciństwa Kantora, zdjęcia, rekwizyty z jego spektakli i notatki. Pani przewodnik w bardzo ciekawy sposób zapoznała nas z historią życia Kantora. Nasza wycieczka skończyła się dość szybko i około godz. 16 byliśmy już w domu.