Sandomierz i Góry Pieprzowe

13 maja 2017 r.

13 maja wyruszyliśmy na kolejną wyprawę z naszym kołem, tym razem na wycieczkę do Sandomierza oraz w Góry Pieprzowe.

O godzinie 9 spotkaliśmy się na Rynku Starego Miasta z panią przewodnik, która towarzyszyła nam przez cały dzień. Rynek miasta jest pochyły, a różnica wysokości wynosi nawet 15 m. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Bramy Opatowskiej, z której mogliśmy podziwiać piękne widoki Sandomierza i okolic. Historia tej budowli sięga II połowy XIV wieku, jest jedyną zachowaną bramą wjazdową do miasta. Stanowiła ona część miejskiej fortyfikacji. Przewodnik pokazała nam zakole Wisły w kształcie litery s, skąd prawdopodobnie pochodzi nazwa miasta, ale nie tylko. Następnie udaliśmy się do podziemi, z nimi związana jest ciekawa legenda o dzielnej Halinie, która uratowała miasto przed oblegającymi go Tatarami. W dawniejszych czasach podziemia te spełniały również rolę magazynów kupieckich. Będąc nawet 12 m pod ziemia mogliśmy podziwiać artystyczną porcelanę ćmielowską sławną na całym świecie. Podziwiając piękno miasta przeszliśmy do Bazyliki Katedralnej. Minęliśmy po drodze Dom Długosza, w którym obecnie mieści się Muzeum Diecezjalne. Bazylika to gotycka budowla wzniesiona z fundacji Króla Kazimierza Wielkiego. Jej wnętrze zrobiło na nas ogromne wrażenie, szczególnie freski bizantyjsko - ruskie oraz ołtarze rokokowe, obrazy i rzeźby. Zwiedzając dalej Sandomierz weszliśmy na dziedziniec Zamku, który znajduje się w pobliżu Bazyliki. Następnie przeszliśmy przez wyjątkowo urokliwy Wąwóz Królowej Jadwigi, ma on prawie pół kilometra długości i 10 metrów głębokości. Powstał on na skutek działania wody, która spływa po lessowym zboczu od wielu tysięcy lat. Po drodze wstąpiliśmy do pięknego Kościoła Świętego Jakuba wzniesionego w całości z cegły, elewację zdobi ceramika późnoromańska. Na zboczu wzgórza na którym stoi kościół ojcowie Dominikanie pielęgnują plantację winorośli. Następnie pojechaliśmy na wędrówkę po Górach Pieprzowych, wznoszących się na wschód od miasta na wysokość 200 m n.p.m., które są rezerwatem przyrody. Na ich stromych zboczach mogliśmy zobaczyć wiele roślin: ostnicę włosowatą, palczatkę kosmatą, dziką różę, jałowiec, głóg, tarninę, berberys, wiśnie karłowatą, wiąz korkowy, są to rośliny stepowe. Zbocza są strome i niebezpieczne szczególnie po opadach deszczu dlatego wybierając się tam warto skorzystać z usług przewodnika tak jak my, który prowadził nas bezpiecznie i pokazał podłoże, z którego są te góry zbudowane tj. łupki, kwarcyty i piaskowce. Powstały one jako osady Morza Kambryjskiego około 500 ml lat temu. Po tej wędrówce wróciliśmy na rynek Sandomierza, gdzie udało nam się być dwukrotnie świadkami zmiany warty przy figurze Matki Boskiej Niepokalanej, która znajduje się obok Ratusza i repliki studni miejskiej.

Do końca mieliśmy nadzieję, że natrafimy na ekipę filmową "Ojca Mateusza", ale się nieudało, a na otarcie łez zjedliśmy przepyszne lody na sandomierskim rynku. I tak pełni wrażeń powróciliśmy do domu, będąc już myślami na kolejnym rajdzie do przemyskich fortów.