Skarby UNESCO w Małopolsce

23 listopada 2013 r.

trasa: Zaczernie - Binarowa - Biecz - Gorlice - Sękowa - Owczary - Magura Małastowska - Przełęcz Małastowska - Zaczernie

23 listopada odbył się nasz ostatni rajd w tym roku kalendarzowym. Tym razem nie rozpoczęliśmy trasy wędrówką górską. Naszym głównym celem było odwiedzenie zabytkowych obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Pierwsze miejsce, które odwiedziliśmy to kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej. Wpisany w 2003r. na listę UNESCO, pochodzi z XVI w. Kościół ma piękne wnętrze z malowidłami na suficie i ścianach przedstawiające sceny biblijne. Znajduje się tu także zabytkowa ambona oraz gotyckie rzeźby. W kościele trwają nadal prace konserwatorskie. Jadąc do następnego obiektu zabytkowego zatrzymaliśmy się w Gorlicach. Wstąpiliśmy tu do ks. Jurka, naszego byłego wikarego, który bardzo ucieszył się z naszych odwiedzin. Oprowadził nas po kościele i opowiedział kilka słów o swojej nowej parafii. Po tym krótkim przerywniku dotarliśmy do Sękowej. Jest to drugi piękny obiekt wpisany w 2003r. na listę UNESCO. Drewniany XVI wieczny kościół ze stromym gontowym dachem i pięknymi sobotami.
Podjechaliśmy jeszcze parę kilometrów i dotarliśmy do naszego ostatniego obiektu, czyli cerkwi Opieki Matki Bożej w Owczarach (dawnym Rychwałdzie). Została ona wzniesiona w XVII w., a później była wielokrotnie przerabiana. Użytkowana jako cerkiew grekokatolicka i kościół rzymskokatolicki. Znajduje się w niej piękny ikonostas, w 2013 r. została wpisana na listę UNESCO.
Po zwiedzeniu skarbów UNESCO wyruszyliśmy na trasę naszej wędrówki górskiej. Po drodze zwiedziliśmy jeszcze cmentarz wojskowy z I wojny światowej. Szybkim tempem ruszyliśmy w kierunku Przełęczy Owczarskiej podziwiając piękne jesienne widoki. Niestety szlak zaczął się piąć w górę i nie wszyscy mogli dotrzymać tempa Pan Marcin musiał robić często postoje. Jednak szczęśliwie wszyscy dotarli na Ostry Dział (675m), a potem na Magurę Małostowską (813m.). W nagrodę zatrzymaliśmy się w schronisku PTTK, gdzie mogliśmy się napić herbaty i zjeść pierogi. Trasa była krótka, ale dość męcząca. Po posiłku w zapadającym zmierzchu zeszliśmy do Przełęczy Małostowskiej, to był ostatni odcinek naszego rajdu. Mimo zmęczenia wszyscy byli bardzo zadowoleni. Wyruszyliśmy w drogę powrotną. Do Zaczernia dotarliśmy około godz.19. Następny rajd już w nowym roku. Do zobaczenia na szlaku.