Twierdza Przemyśl cz.1

27 maja 2017 r

trasa: Zaczernie - Siedliska - Jaksmanice - Łuczyce - Przemyśl - Zaczernie

W dniu 27. 05. 2017 wyruszyliśmy na I część rajdu z cyklu "Twierdza Przemyśl". Celem naszego wyjazdu było zobaczenie i poznanie historii czterech pierwszych fortów oraz twierdzy. W drodze do Przemyśla, w Rzeszowie dołączył do nas pan Tadeusz Gałązka przewodnik z PTTK Rzeszów, zaprzyjaźniony z naszym kołem. Na ten wyjazd pan Tadeusz przejął dowództwo nad naszą grupą. Bardzo szybko okazało się, że jest skarbnicą wiedzy historycznej o naszym regionie i fascynują go militaria. Jadąc przez Rzeszów, Łańcut, Soninę, Przeworsk mijając Jarosław dowiadywaliśmy się o wielu ciekawych wydarzeniach historycznych i legendach związanych z tymi miejscami. Twierdza Przemyśl na początku XX wieku była jedną z największych na owe czasy twierdz obronnych w Europie. Budowa jej trwała kilkadziesiąt lat. Posadowiona jest na wzgórzach okalających miasto. Składała się z pierścienia wewnętrznego o obwodzie 15 kilometrów oraz zewnętrznego, który miał 45 kilometrów obwodu. W tych pierścieniach rozmieszczone były forty, szańce i stanowiska artylerii. Pierwsze forty budowano z cegły, a w późniejszym czasie zastosowano beton. W celu lepszej widoczności i skuteczności artylerii wycinano lasy, palono wsie i przesiedlano ludzi. Poprzez budowę fortyfikacji i zaplecza, Przemyśl jako małe miasteczko bardzo dużo zyskał i stał się w tym czasie dużo bogatszym miastem. Mimo ambitnych założeń budowniczych, twierdza nie została zbudowana i wyposażona jak pierwotnie zakładano. Wiązało się to z coraz to większymi kosztami ponoszonymi na budowę. W czasie wybuchu I wojny światowej w Twierdzy Przemyśl stacjonowało około 130 tysięcy żołnierzy z wielu państw Europy wcielonych do armii austro - węgierskiej. Twierdza była oblegana dwa razy przez wojska rosyjskie. Pierwsze oblężenie trwające 24 dni okazało się klęską wojsk rosyjskich. Drugie trwające 137 dni zakończyło się poddaniem twierdzy w dniu 22.03.1915 roku. Wcześniej wysadzono fortyfikacje aby nie dostały się w dobrym stanie w ręce wroga. Było też trzecie oblężenie, lecz tym razem to wojska armii austro - węgierskiej i niemieckie podczas ofensywy gorlickiej po trwających 16 dni walkach wyparły wojska rosyjskie. Możemy sobie wyobrazić jak ważnym miejscem w czasie działań wojennych I wojny światowej była Twierdza Przemyśl i jak wielu żołnierzy oddało życie w bitwach o twierdzę. Dziś po niektórych fortach nie ma śladu, inne są w prywatnych rękach, niektóre natomiast są atrakcją turystyczną miasta. Po fortach twierdzy biegnie forteczny szlak turystyczny - czarny. W trakcie opowiadania pana przewodnika o historii fortu i działań wojennych z nim związanych wielu z nas po raz pierwszy spotkało się z takimi wyrazami jak tradytor, kaponiera, basteja, wybieżnia, transzeja, kartacz, szrapnel, działobitnie, kazamaty. Fort XV Borek był to fort pancerny obrony bliskiej o konstrukcji betonowo-murowano-ziemnej, znajdujący się obok miejscowości Siedliska, był to ostatni fort spajający zewnętrzny pierścień Twierdzy Przemyśl. Na szczególną uwagę zasługują dobrze zachowane dwukondygnacyjne koszary ze ścianami ceglanymi i stropami stalowo betonowymi, a także brama wjazdowa do fortu z ceglanymi murami oporowymi. Mogliśmy zobaczyć zachowaną w bardzo dobrym stanie pancerną wierzę obserwacyjną i stanowiska po bateriach pancernych. Przy wejściu na fort znajduje się tablica pamiątkowa ku czci lotników polskich i amerykańskich, walczących o niepodległość w 1920 roku. Następnie ruszyliśmy czarnym szlakiem w kierunku następnego fortu. Fort I Salis - Soglio do którego dotarliśmy po krótkiej wędrówce zrobił na nas duże wrażenie. Nazwę swoją zawdzięcza szwajcarskiemu generałowi i zarazem projektantowi twierdzy. Jak poprzedni fort ten również ma konstrukcję betonowo- murowano -ziemną. Zalicza się do fortów artyleryjskich. Na terenie tego fortu mogliśmy zobaczyć dobrze zachowaną bramę wjazdową, koszary, magazyny amunicji, szyby wind do podawania amunicji, schrony, stanowiska artylerii oraz toalety. Fort znajduje się na terenie rezerwatu Żołny "Skarpa Jaksmanicka" Żołna to ptak o bardzo barwnym upierzeniu. Samych żołn jest w Polsce ok.. 50 par, mogliśmy tylko zobaczyć miejsca lęgowe w owej skarpie, jednak samych ptaków nie udało nam się zobaczyć. Na trasie przemarszu z fortu Salis - Soglio spotkaliśmy resztki fortów pomocniczych II a i II b jednak nieudało się nam zobaczyć tych fortów ponieważ są zbyt zarośnięte drzewami, krzewami i trawą. Mogliśmy za to podziwiać piękne widoki otaczającej nas przyrody oraz panoramę Przemyśla. Ostatnim fortem do którego dotarliśmy to Fort III Łuczyce. Należał jak poprzedni do fortów artyleryjskich , o konstrukcji murowano-ziemnej. Wybudowany jest na Wzgórzu Łuczyckim z którego rozciągają się wspaniałe widoki. Sam fort jest obecnie dość zniszczony. Chcąc go obejść musieliśmy się przedzierać przez wysokie trawy i pokrzywy i tylko dzięki opowiadaniu pana przewodnika mogliśmy sobie wyobrazić jego budowę . Cała trasa wiodła wzdłuż granicy Polsko - Ukraińskiej. W pobliżu widzieliśmy słupy graniczne. To był ostatni fort tego wyjazdu, jednak nie ostatnia atrakcja tego dnia, na którą z niecierpliwością czekała cała grupa. Pojechaliśmy do Przemyśla, tam przy fontannie z niedźwiadkiem zrobiliśmy wspólne zdjęcie i szybkim krokiem ruszyliśmy w kierunku cukierni aby już za chwilę raczyć się pysznymi lodami i deserami. Po tych wszystkich pysznościach i w dobrych humorach wyruszyliśmy w drogę powrotną. Do zobaczenia na następnej części Twierdzy Przemyśl.