Wzgórza nad Warzycami

16 stycznia 2016 r.

trasa: Zaczernie - Warzyce - Golesz - Gogołów - Zaczernie

Nasze tegoroczne wędrowanie rozpoczęliśmy 16 stycznia wycieczką na wzgórza nad Warzycami. Po dwugodzinnej jeździe autokarem dotarliśmy do Warzyc. Jeszcze tylko krótkie przygotowanie i cała grupa ruszyła niebieskim "Szlakiem Spacerowym Gorajowice-Warzyce im. Konstytucji 3-go Maja", który początkowo prowadził przez las. Na trasie panowały zimowe warunki, cienka warstwa świeżego puchu dodawała uroku naszej wędrówce. Pierwszym przystankiem było Źródełko-obszar o nazwie Mazela. Następnie nieopodal przydrożnego krzyża znajdowała się krzyżówka, która była miejscem zbornym żołnierzy AK. Kiedy weszliśmy na polankę, zaświeciło słońce i zobaczyliśmy panoramę Pogórza Ciężkowickiego z jego najwyższym szczytem Liwoczem. Następnie dotarliśmy do neolitycznego cmentarzyska kurhanowego. Pan Marcin opowiedział nam z jakiego okresu on pochodzi, jak wyglądał pochówek zmarłych (prochy ze spalonego ciała umieszczano w glinianej misie w środku kurhanu. Otaczano ją przedmiotami związanymi ze zmarłym i przysypywano kamieniami oraz ziemią tworząc w ten sposób kopczyk). Dalej wędrując szlakiem dotarliśmy do Rezerwatu Golesz, gdzie znajduje się kamienny zamek. Usytuowany w trudno dostępnym miejscu zwanym grodziskiem w XVII w czasie wojen szwedzkich został spalony i zniszczony. Zamek nigdy nie został odbudowany, pozostały tylko ruiny, a surowce kamienne rozebrała miejscowa ludność. W drodze powrotnej zwiedziliśmy zabytkowy drewniany kościół p.w. św. Katarzyny w Gogołowie z XVII w. Wycieczka była bardzo przyjemna, niezbyt męcząca, pogoda nam dopisała. Już około godziny 16 byliśmy w domu. Do zobaczenia na następnej wycieczce.