Nowy Żmigród - Chyrowa

28 marca 2015 r.

trasa: Zaczernie - Jasło - Załęże - Osiek Jasielski - Nowy Żmigród - Grzywacka - Chyrowa - Zaczernie

W sobotę 28 marca 2015 r. o godzinie 6.00 wyruszyliśmy na kolejna wycieczkę w Beskid Niski. Naszym celem był Nowy Żmigród skąd mieliśmy rozpocząć wędrówkę. Po drodze zatrzymaliśmy się w Załężu pod Jasłem i Osieku Jasielskim w obu tych miejscowościach zwiedzaliśmy drewniane kościoły. Świątynia w Załężu pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela pochodzi z 1760 roku, wzniesiona jest z drzewa modrzewiowego i ozdobiona jest polichromiami wykonanymi przez ucznia Jana Matejki. W kościele jest obecnie przeprowadzany remont mający na celu zachować ten cenny zabytek. W niedalekim Osieku Jasielskim zwiedziliśmy pochodzący z około 1419 roku kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Budowla posiada wyjątkową dla architektury drewnianej konstrukcje bazylikową.

Po dotarciu do Nowego Żmigrodu zielonym szlakiem ruszyliśmy na Górę Grzywacką. Z powodu deszczu i niskich chmur nie mogliśmy skorzystać ze znajdującej się na szczycie platformy widokowej stanowiącej część krzyża milenijnego. Pogoda uniemożliwiła nam podziwianie rozpościerającej się ze szczytu panoramy na wzniesienia Beskidu Niskiego. Po krótkiej przerwie weszliśmy na czerwony szlak który przez Łysą Górę i Polanę doprowadził nas do Chyrowej. Wykorzystaliśmy fakt, że poprawiła się pogoda i na zakończenie przeszliśmy pod znajdującą się w dolinie Iwielki cerkiew Opieki Bogarodzicy.

Prawie przez całą wędrówkę na szlaku towarzyszyło nam błoto i deszcz lecz mimo to wróciliśmy do domów zadowoleni i gotowi na kolejne przygody.