Czarnorzecko - Strzyżowski Park Krajobrazowy

trasa: Zaczernie - Wiśniowa - Czarnówka (492m) - Spalona Góra (486m) - Rzepnik - Węglówka - Zaczernie

W sobotę dnia 23 lutego odbył się piąty już w tym roku szkolnym rajd naszego koła PTTK. Naszym celem był tym razem Czarnorzecko -Strzyżowski Park Krajobrazowy. Na wyjazd zdecydowało się 18 osób, w tym kilku młodych adeptów zaczynających swoją przygodę z górami. Uczestnicy tradycyjnie już o 6 rano zebrali się przed głównym wejściem naszej szkoły. Jako opiekunowie pojechali: nasz " szef " pan Marcin Kowalski oraz nieustraszona " Lara Croft " - pani Zenobia Twardzik. Gdy wszyscy się już zebrali wyruszyliśmy naszym busem w stronę Wiśniowej.

Gdy dojechaliśmy do celu zaczął padać deszcz, lało "jak z cebra". Nic to jednak dla nas, bo nie taki deszcz mieliśmy nieraz na trasie. Z resztą wkrótce się wypogodziło. Około godziny 7 00 weszliśmy na szlak i zorientowaliśmy się,że będzie ciekawie, bowiem nawet przed wejściem na górę już otaczały nas piękne krajobrazy Pogórza Strzyżowsko-Dynowskiego. Chociaż wokół występowało wszechobecne błoto, a miejscami leżał śnieg, to nas nie zraziło. W drodze do naszej "stacji pośredniej"(Czarnówka 492 m.), czekały na nas liczne niespodzianki. Musieliśmy pokonywać przeszkody w postaci zawalonych drzew i strumyków. Zdarzyło się też nam kilka razy gubić szlak, ale na szczęście "instynkt tropiciela" pana Marcina naprowadził nas z powrotem na właściwe ścieżki. Las, którym podążaliśmy był, dość dziwny, kilka razy niespodziewanie nie wiadomo skąd spadały na nas gałęzie. Te niedogodności wynagrodziły nam za to przepiękne widoki, amatorzy fotografii mogli zrobić naprawdę kilka dobrych zdjęć.

Po zdobyciu Czarnówki wyruszyliśmy w stronę Spalonej Góry (486 m).. Szliśmy dość szybkim krokiem, więc około godziny 11 staliśmy już na szczycie góry. Niespodziewanie pogoda znacznie się poprawiła i mimo wiatru zaświeciło słońce.

Naszym kolejnym celem była mała wioska Węglówka. W drodze do niej także spotkało nas wiele "atrakcji", jak choćby rozległe błoto przypominające bagno. Musieliśmy się niemało natrudzić aby je ominąć, ale w końcu udało się to nam. Po drodze minęliśmy także bardzo starą chatę krytą strzechą, prawdopodobnie została ona pozostawiona przez mieszkańców wysiedlonych z tych terenów. Była już zniszczona upływem lat i czynnikami atmosferycznymi. Innym z zabytków, który mieliśmy okazję zobaczyć była cerkiew w Rzepniku oraz rosnący obok niej ponad pięćsetletni dąb "Jagiellon". Dalszą drogę do Węglówki przebyliśmy niemal w całości asfaltem. Gdy doszliśmy już do ostatniego celu naszego rajdu, czekał tam na nas bus, na którego widok młodsi uczestnicy rajdu niezmiernie się ucieszyli. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w przydrożnej restauracji, aby posilić się ciepłym posiłkiem(w tym przypadku pizzą lub frytkami).

Do Zaczernia dojechaliśmy około godziny 17 00 , wszyscy wrócili cali i zdrowi i co najważniejsze zadowoleni. Miejmy nadzieję, że następnym razem pogoda nie będzie nam już płatać figli i więcej nie zgubimy szlaku.

Tomasz Chłanda

Katarzyna Osypka