Góry Słonne

trasa: Zaczernie - Blizne - Sanok - Orli Kamień - Słony - Słona - Przeł. Przysłup - Sobień - Zaczernie

I znów jesteśmy w Sanoku. W sobotę dnia 12 kwietnia odbył się już siódmy w tym roku szkolnym rajd SKKT PTTK nr.3.Tym razem naszym celem nie był Orli Kamień, lecz ruiny zamku Sobień koło Załuża. Na wyjazd zdecydowało się 24 osoby, a jako opiekunowie pan Marcin Kowalski, pani Zenobia Twardzik oraz ks. Łukasz Mariuszyc.
Zbiórka uczestników odbyła się tradycyjnie o godz. 6.00  przed naszą szkoła. Kiedy wszyscy dotarli na miejsce zbiórki, wyjechaliśmy naszym autokarem do Sanoka. Po drodze wstąpiliśmy do XV wiecznego kościoła w Bliznem. Około godziny 9.00 dotarliśmy na miejsce i wyruszyliśmy na szlak.

Pierwszym szczytem, który mieliśmy do zdobycia był Orli Kamień(518 m.n.p.m).Kiedy dotarliśmy tam, zrobiliśmy sobie dłuższy postój, wokół rozlegały się piękne widoki Gór Słonnych i Sanoka. Po postoju udaliśmy się na Słony (668 m.n.p.m.) i Słoną (639m.n.p.m.). Warunki na trasie, mimo zalegającego błota były dość dobre, ale mimo to kilku uczestników rajdu zaliczyło "glebę".
Kiedy już zeszliśmy ze Słonej, przed
nami pozostał już tylko finisz naszej wędrówki, czyli ruiny zamku Sobień. Po pokonaniu przełęczy Przysłup, ruszyliśmy w kierunku zamku. U podnóża góry, na której stoi zamek, czekał nas nasz autokar. Ci co mieli jeszcze siły, poszli zwiedzać zamek na górze.
Planowaliśmy także ognisko, ale niestety z powodu ulewy, która złapała nas pod koniec trasy musieliśmy odwołać je.

Z Sobienia wyjechaliśmy około godziny 17.00,a 18.00 byliśmy już w Zaczerniu. Na tym rajdzie zdobyliśmy 35 punktów do GOT, co jest rekordem wśród jednodniowych rajdów. Miejmy nadzieje, że kolejny rajd będzie równie udany jak ten i zdobędziemy na nim także dużo punktów.

Tomasz Chłanda